چگونه بهتر تمرکز کنیم

554 بازدید
چگونه بهتر تمرکز کنیم

چگونه بهتر تمرکز کنیم : در این سری مقاله از سایت انگیزشی نوک قله به موضوع چگونه بهتر تمرکز کنیم پرداخته ایم. به این بخش جذاب از سری مقالات نوک قله خوش اومدید. قصد داریم که به سراغ موضوع جذاب و مهم ” تمرکز ” بپردازیم. در اینجا راهکارهایی را برایتان شرح می دهیم که بتوانید بهتر تمرکز کنید. داشتن تمرکز گاهی اوقات به یک چالش تبدیل می شود، اما خوشبختانه میتوان برای بهبود آن اقداماتی را انجام داد. در ادامه با ما همراه باشید.

 

تمرکز

تمرکز یعنی معطوف کردن توجه به یک هدف، موضوع و… که باعث می شود ذهن آرام و آسوده باشد و به دیگر مسائل گوناگون توجه نکند. تمرکز حالتی از پرورش ذهن است که فرد در آن حواس خود را به کار می گیرد و عملکرد مناسب را از خود بروز می دهد.

حتما برایتان بارها پیش آمده که در حال انجام کاری باشید، یا درحال صحبت باشید اما ناگهان رشته کلام از دستتان در رفته است. فکر می کنید این حالت از چه چیزی ناشی می شود ؟! درست است، هنگامی که شما تمرکز خود را از دست می دهید فراموش می کنید که در حال انجام چه کاری بودید.

رشد مغزی انسان در طول دوره زندگی شکل می گیرد و به مرور با تربیت مغز ، تمرکز انسان بیشتر می شود و تکامل می یابد. تمرکز مانند یک ماهیچه عمل می کند و هر چه قدر که زمان بگذارید و آن را پروش دهید ، قوی تر می شود. ممکن است در این مسیر لازم باشد تغییراتی ایجاد کنید و عادت های جدید را جایگزین کنید.

چگونه بهتر تمرکز کنیم

اولویت بندی

از دیگر روش هایی که که به ما کمک می کنند چگونه بهتر تمرکز کنیم، این است که لیست کارها و برنامه های خود را بنویسید و اولویت بندی کنید. وقتی لیست کارهای خود را تهیه می کنید، زمان و روز انجام آن را نیز تعیین کنید. این کار باعث می شود که یک لیست شفاف داشته باشید و وظایف خود را به خوبی انجام دهید. با این روش میتوانید از حواس پرتی و عدم تمرکز جلوگیری کنید.

 

استراحت

سعی کنید در طول کارهایتان استراحت های کوتاه اما مکرر داشته باشید. این گونه استراحت ها عملکرد ذهن شما را بهبود می بخشد و انرژی شما را تجدید می کند، باعث افزایش تمرکز و سلامتی می شود. هم چنین به رفع خستگی های ذهنی شما نیز کمک می کند.

 

سن

با افزایش سن، تمرکز آدمی تحت تاثیر قرار می گیرد. نا امیدی شما از عدم تمرکز میتواند منجر به استرس و تحریک اعصاب شما شود و همین نیز باعث می شود که تمرکز شما بیشتر تحت تاثیر قرار بگیرد. تحقیقات نشان داده است که آموزش ذهن بسیار می تواند اثر بخش باشد.انجام بازی هایی مثل: سودوکو، شطرنج ، پازل و بازی های حافظه در بزرگسالان به مدت 15 دقیقه در روز و 5 روز در هفته می تواند تمرکز را افزایش دهد.

 

انتخاب سبک زندگی سالم

برای افزایش تمرکز می توانید سبک زندگی سالم را در برنامه خود جا دهید. از ورزش کردن غافل نشوید، وقتی که ورزش می کنید عملکرد مغز شما بهتر می شود و باعث می شود خوابی بهتر داشته باشید. در نهایت استرس هم کاهش می یابد. پیاده روی نیز بسیار مفید است.

خواب خوب یکی از مهم ترین عوامل در افزایش تمرکز می باشد. سعی کنید روزانه بین هفت تا هشت ساعت خواب را داشته باشید. کمبود خواب از عواملی است که میتواند بر خلق شما تاثیر بگذارد.

 

به روی یک چیز تمرکز کنید

اگر می خواهید بدانید که چگونه بهتر تمرکز کنیم، بجای اینکه چند کار را همزمان انجام دهید سعی کنید یک کار را به شکل متمرکز تر انجام دهید و سپس به سراغ بقیه کارها بروید. این کار باعث می شود که شما از استرس و تنش دورتر شوید. این کار شما را در انجام بهتر کارها کمک می کند و بجای این که چندین کار را فشرده و با استرس انجام دهید میتوانید یک کار را کامل و قابل قبول انجام دهید و توجه خود را به یک کار جلب کنید.

پیشنهاد ما خواندن مقاله ی ” برنامه ریزی چه تاثیری در زندگی ما دارد؟

چگونه بهتر تمرکز کنیم

زندگی در لحظه

اگر مدام به گذاشته و آینده بیندیشید و اتفاقات آن را تجزیه و تحلیل کنید، حال را از دست خواهید داد. هنگامی که افکار پوسیده مدام در ذهن شما تجزیه و تحلیل شوند ، انرژی و تمرکز ذهنی شما تحلیل می رود. گذشته از بین رفته و آینده قابل پیش بینی نیست. اگر حال را دریابید و روی آن متمرکز باشید، میتوانید آن را به نحوی خوب پیش ببرید تا دوباره در آینده دچار مشکل نشوید. و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار شوید.

 

مدیتیشن

تحقیقات نشان داده که کسانی که از مدیتیشن و مراقبه استفاده می کنند ، از تمرکز و توجه بیشتری نسبت به دیگر افراد برخوردارند. تمرین مدیتیشن حتی می تواند با یک تنفس ساده هم انجام شود. توجه و تمرکز خود را روی تنفس خود بگذارید. چند نفس عمیق بکشید و روی هر تنفس تمرکز کنید. این کار را میتوانید در هر زمان انجام دهید.

 

تایمر

برای انجام کارهای خود بازه زمانی تنظیم کنید. میتوانید برای کارها و برنامه هایی که دارید زمان مشخص کنید. این کار باعث میشود که شما زمان خود را هدر ندهید و کمتر به عوامل دیگر بیندیشید. زیرا می دانید که یک زمان محدود دارید و نباید آن را صرف کارهای دیگر کنید.

 

از بین بردن عوامل حواس پرتی

ممکن است در حین انجام کاری باشد و صدای پیغام یا نوتیفیکیشن اینستاگرام یا صدای تلویزیون و هر صدای دیگری حواس شما را از موضوع پرت کند و ناگهان خود را در حین چک کردن اخبار روزانه ببینید. تا جایی که میتوانید این عوامل را کاهش دهید.

 

تمرین افزایش تمرکز

این تمرین بنا بر گفته دکتر کیم ویلمنت، توصیه شده است. طبق این تمرین او گفته که نوشته ای را بردارید و بمدت 30 دقیقه آن را بخوانید. هر 5 دقیقه نیز آلارم را تنظیم کنید وقتی شروع به هشدار کرد از خود بپرسید حواستان پرت شده است یا خیر. باید تمام حواستان فقط به نوشته ای باشد که در دستتان است.

 تمرین دیگری که برای افزایش تمرکز توصیه شده است به این صورت است که، روزانه چند دقیقه را بی حرکت در جایی بنشینید . روی تنفس، صداهای اطراف و… تمرکز کنید.

 

کلام آخر

در مقاله چگونه بهتر تمرکز کنیم سعی بر این بوده که راه هایی را برای افزایش تمرکز معرفی کنیم. تمرین تمرکز چیزی است که به مرور و با تکرار بدست می آید و میتوان آن را پرورش داد. انجام تمرین هایی هر چند ساده، نتایجی عالی را بدنبال دارد. کارهایی همچون اولویت بندی، برنامه ریزی ، مدیتیشن و پرورش ذهن میتواند بر تمرکز شما موثر واقع شود. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. تجربیات خود را در این باره با ما در میان بگذارید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=2901
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد چگونه بهتر تمرکز کنیم

امکان ثبت نظر جدید بسته شده است.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.