تاثیر روانشناسی در زندگی

624 بازدید
تاثیر روانشناسی در زندگی

تاثیر روانشناسی در زندگی: در سری مقالات سایت انگیزشی نوک قله به موضوع تاثیر روانشناسی در زندگی پرداخته ایم. روانشناسی کمک می کند تا زندگی شما رو به بهتر شدن و رشد حرکت کند. روانشناسی، رفتار و عملکرد، نگرش و روان افراد را مورد بررسی قرار می دهد. برای درک بیشتر وآشنایی با تاثیرات آن در زندگی در ادامه با ما همراه باشید.

 

روانشناسی چیست؟

آیا تا بحال به این فکر کرده اید که تاثیر روانشناسی در زندگی چیست؟ با این واژه تا چه حد آشنایی دارید؟ روانشناسی به مطالعه ذهن و رفتار و تاثیر عوامل اجتماعی، محیطی و احساسی بر آن می پردازد. روانشناسی کمک می کند تا با آن به عمق مسائل بیشتر پی ببریم و به بینش بهتری از خود و دیگران برسیم. روانشناسی علمی است که می تواند عواملی مثل: شخصیت، افکار، نگرش ها ، ادراک و بینش انسان را تغییر دهد و او را در راستای رسیدن به زندگی بهتر یاری دهد.

با حرکت به سمت احساسات و هیجان مثبت شما می توانید کیفیت زندگی خود را بالا ببرید. تاثیر روانشناسی در زندگی با درک رفتار و اخلاق آدمی می کوشد که به درمان آن نیز بپردازد. علم روانشناسی می کوشد تا عملکرد و رفتار فرد را بررسی کند و به ارائه راه حل های فردی بپردازد. به شما این امکان را می دهد تا در مواقع استرس زا خودتان را کنترل کنید، تصمیم درست بگیرید. در اینجا قصد داریم مواردی را مطرح کنیم که تاثیر روانشناسی در زندگی را بیشتر احساس کنید.

 

اعتماد بنفس

یک روانشناس می تواند به شما کمک کند تا خودتان را بهتر بشناسید و روی عزت نفس خود کار کنید. روانشناس برای شما شرایطی را فراهم می کند که بتوانید مفصل درباره خودتان شرح دهید و سپس روش مناسب برای کمک و یا درمان شما را پیشنهاد می کند . عزت نفس خود را پیدا می کنید و نسبت به رویه سابق خود تجدیدنظر می کنید.

تاثیر روانشناسی در زندگی

ارتباطات

تاثیر روانشناسی در زندگی به افراد کمک می کند تا در انتخاب های خود مؤثر تر عمل کنند و از روابط خود درک و شناخت عمیق تری پیدا کنند. این یعنی این که شما می توانید در روابط اجتماعی، شخصی و خانوادگی خود بهتر عمل کنید و در رفتارهای خود تغییر و تحول ایجاد کنید.

 

ارتباط غیر کلامی

بخشی دیگر از ارتباطات ما مربوط به ارتباطات غیر کلامی می شوند. نیاز است که شما ارتباط چشمی مؤثر با افرادی که با آنها سروکار دارید داشته باشید. اینکه بتوانید احساسات دیگران را درک کنید و با آنها ارتباط بگیرید از دیگر آموزه هایی است که روانشناسی به آنها بهبود میبخشد. ارتباط غیر کلامی مثل زبان بدن چون احساسات شما را منتقل می کند، در ارتباطات کلامی شما نیز بسیار موثر هستند زیرا در انتقال منظور ما به طرف مقابل بسیار حائز اهمیت است.

 

بهینه سازی

تاثیر روانشناسی در زندگی به شما در کسب تمرکز بیشتر کمک می کند. اینکه بتوانید از زمان و هوش خود نهایت استفاده و بهره وری را داشته باشید در بسیاری از مسائل زندگی شما را یاری می دهد. حواس پرتی را کاهش می دهد و تمرکز شما را در مسائل افزایش می دهد. توصیه هایی که به شما داده می شود میتواند بسیار کارساز باشد.

 

افزایش سلامت

آیا شما گاهی نسبت به مسائل بدبین هستید؟ آیا خودتان را دوست دارید؟ سوالاتی بسیار مهم و ساده اما قابل تامل که به شما نشان می دهد چقدر میتواند در روان و حتی جسم شما تاثیرگذار باشد. در روانشناسی شما میتوانید از راهنمایی های مفیدی استفاده کنید. شما میتوانید از استراتژی هایی کمک بگیرید که به داشتن زندگی سالم و مفیدتر  شما را رهنمود کند. مسائلی مثل تغذیه مناسب و ورزش می تواند سلامت شما را بهبود ببخشد. شما تاثیرات آنها را علاوه بر جسم، در روح خود نیز احساس می کنید. پیشنهاد میکنیم از مقاله های قدرت ذهن هم دیدن کنین.

 

مدیریت

آیا مدیر خوبی هستید یا دوست دارید که مدیر خوبی باشید؟ مسائل خود را به خوبی مدیریت می کنید؟ شما با استراتژی هایی که می آموزید میتوانید منابع خود را مدیریت کنید فرض کنید که برای این کار لازم است از خودتان شروع کنید پس دست بجنبانید. وارد عمل شوید و کارهای خود را مدیریت کنید. میتوانید از مدیریت منابع مالی خود آغاز کنید.

 

رهبری

همه ما از کودکی وارد گروه های کوچک و بزرگ می شویم. مدرسه، جامعه از بزرگترین گروه هایی هستند که با آنها سرو کار داشته ایم. اگر شما عضو گروهی از محله، ساختمان و … باشید پس میتوانید رهبر هم باشید. البته در صورتی که مهارت های مدیریتی را داشته باشید. شاید نیاز باشد در مواردی شما رهبری اعضا را بر عهده بگیرید پس بهتر است از روانشناسی برای کسب مهارت کمک بگیرید، برای اینکه مدیر خوبی باشید لازم است که به گروه خود اجازه فعالیت و بیان نظرات را بدهید. روی ایده ها بیندیشید و بحث کنید و درباره راه حل ها همفکری کنید.

تاثیر روانشناسی در زندگی

انتخاب روانشناس

در انتخاب روانشناس باید توجه داشته باشید که شخصی را انتخاب کنید که قابل اطمینان باشد و بتوانید به او اعتماد کنید. برای شما دلسوز باشد و شما ترس از قضاوت و پیش داوری را نداشته باشید. بتواند با شما ارتباط موثر برقرار کنند و راهنمای خوبی برای شما باشند. شما را در حل مسائل یاری کند نه اینکه مستقیما برای شما نسخه ای را بپیچند و شما را به استفاده از آن توصیه کنند. تنها به دنبال کسب درآمد نباشد و درمان شما برای او در اولویت باشد.

شما نیز نباید اینگونه بیندیشید که با روانشناسی گره از تمام مسائل و مشکلات شما باز می شود و دیگر همه مسائل را حل شده بپندارید روانشناسی به شما در بالابردن کیفیت زندگی و حل مسائل کمک می کند. لازم است که صبوری کنید و حوصله به خرج بدهید تا شرایط روز به روز بهتر شود و برای تغییر شرایط آماده و مشتاق باشید.همچنین پیشنهاد می شود که مقاله ی ” چگونه اعتماد به نفس کودک خود را بالا ببریم؟ ” را مطالعه کنید.

 

کلام آخر

روانشناسی جزو علوم اجتماعی و انسانی است که بر روش ها و اصولی پایدار است که مبتنی بر علم است. تاثیر روانشناسی در زندگی را نمیتوان نادیده گرفت زیرا به شما مهارت های مختلف زندگی را می آموزد. شما می آموزید که برای اهداف و برنامه های خود انگیزه داشته باشید. پیشنهاد ما به شما این است که از آموزه های مفید روانشناسی غافل نشوید و مقاله سلامت روان را نیز مطالعه کنید. تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=2668
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد تاثیر روانشناسی در زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.