گام های طلایی برای احترام به خود

196 بازدید
گام های طلایی برای احترام به خود

7 گام طلایی برای احترام به خود: در این بخش از مقالات سایت انگیزشی نوک قله به سراغ موضوعی با محوریت 7 گام طلایی برای احترام به خود رفته ایم. همه ما انسان ها شایسته احترام به خود هستیم. اما در این بحث که موضوع احترام به خود می باشد، رفتار ما با خودمان حدودی را تعیین می کند که دیگران نیز آن را محترم بشمارند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در این باره بدانیم.

احترام به خود نشات گرفته از خودباوری می باشد، چرا که شخصی که به خوداحترام میگذارد به ارزشمندی وجود خود پی برده است و می داند نه تنها لایق احترام به خود است بلکه لایق احترام دیگران نیز می باشد. زمانی که این خودباوری درون شما به وجود آید، کم کم دیگران هم به آن پی می برند و خود را موظف به برخورد محترم با شما می دانند.

 

1-دوست داشتن خود

برای اینکه7 گام طلایی برای احترام به خود را بشناسیم، ابتدا درباره محبت و عشق به خود قصد داریم بگوییم. نوع رفتار ما با خودمان بسیار مهم است. اینکه خودمان را با ارزش و مهم بدانیم و بابت اشتباهاتمان دائما خود را سرزنش نکنیم یکی از اصول اولیه برخورد درست با خودمان است. هر انسانی به اندازه خود با ارزش و قابل احترام است. همه ما دچار اشتباهاتی می شویم اما این دلیلی بر کم ارزش بودن ما نسبت به دیگران نیست همچنین خوب است بدانید شما که کمال گرایی چیست؟

چگونه به خود احترام بگذاریم؟

2- عدم تکبر

احترام به خود به منظور خودبزرگ بینی و تفکر نیست و نباید این سوتفاهم را ایجاد کند که شخص دچار غرور شود. هدف از احترام این است که به دلایل واقعی، از نظر خود و دیگران فرد شایسته ای باشیم و حس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم.دلایل واقعی را برای احترام به خود پیدا کنیم و ان را به دیگران نیز نشان دهیم. زمانی که در این کار صداقت به خرج می دهید دیگر خبری از غرور و تکبر نیست.

 

3- مقایسه نکردن

دومین گام از7 گام طلایی برای احترام به خود، مقایسه نکردن است. مقایسه کردن تنها در صورتی درست است که مقایسه ما با خودمان باشد.یعنی این که عملکرد کنونی خودمان را با گذشته مقایسه کنیم و میزان پیشرفت خود را بسنجیم. مقایسه خود با دیگران به هیچ عنوان کار درستی نیست ، جز مواقعی که قصد ما از مقایسه، پیشرفت و بالا بردن انگیزه باشد و بخواهیم از دیگران الگو برداری کنیم و به رشد فردی خودمان کمک کنیم.

 

4- اهمیت به سلامت

نسبت به سلامت جسم و روح خود حساس باشید. البته این به این معنا نمی باشد که وسواس به خرج دهید و خودتان را در تنگنا قرار دهید بلکه به این معنی است که به خودتان اهمیت دهید و سلامتی خود را در اولویت قرار دهید. هنگامی که شما مراقب جسم و روح خود هستید، احساس بهتری نسبت به خودتان دارید و این باعث می شود که ذهن شما آزادتر باشد. سلامت روان به شما در مسائل زندگی، تصمیم گیری ها و… کمک بسیاری می کند و باعث می شود که تفکرات بیهوده را فراموش کنید.

پنج شیوه احترام به خود

پیشنهاد ما: راز اعتماد بنفس سلبریتی ها

5- صداقت

یکی دیگر از  7 گام طلایی برای احترام به خود این است که با خودمان صادق باشیم و نسبت به خود و توانایی هایمان دید روشنی داشته باشیم. نباید از خود انتظارات بیهوده داشته باشیم. همه ما با توجه به شناختی که از خود و توانایی هایمان داریم می دانیم که از پس چه کارهایی بر می آییم و انجام چه کارهایی می تواند برای ما زمان بر و حتی گاها غیر ممکن باشد. بنابراین این نکته را در نظر داشته باشید که توقعاتی متناسب با توانایی های خود داشته باشید که دستاوردی برایتان داشته باشد و این باعث می شود که انگیزه شما برای انجام کارهای دیگر بالاتر برود.

قانون طلایی برای احترام به خود

6- قدردانی

از خودتان قدردانی کنید حتی برای دستاوردهای کوچکی که به دست آورده اید. لازم نیست که حتما برای نتایج بزرگ خودتان را تشویق کنید بلکه باید بیاموزید که دستاوردهای کوچک نیز بسیار با ارزش و حائز اهمیت هستند و با همین دستاوردهای کوچک است که اتفاقات بزرگ و خوشایند حاصل می شود پس اهمیت آن ها را نیز درک کنید تا مقدمه ای برای اتفاقات بزرگ و خوشایند باشد. میتوانید با خریدن یک کتاب، دعوت کردن خود به نوشیدنی مورد علاقه و … از خودتان قدردانی کنید. انجام کارهایی کوچک اما تاثیر گذار!

 

7- داشتن اعتماد بنفس

اعتماد بنفس داشتن نیز یکی از7 گام طلایی برای احترام به خود است که می توان با تمرین و تلاش آن را پرورش داد. هر چه شما اعتماد بنفس بالاتری داشته باشید، به خود ارزش و احترام بیشتری قائل هستید و خودتان را دست کم نمی گیرید. بسیاری از افراد که خودشان را کوچک می شمارند، جزو کسانی هستند که کمبود اعتماد بنفس دارند و نسبت و توانایی های خود باوری ندارند. این باعث می شود که دیگران نیز دید کوچک به شما داشته باشند. بنابراین این مهم است که شما چگونه برخورد و دیدی نسبت به خودتان دارید.

خود دوستی چیست؟

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که  7 گام طلایی برای احترام به خود را مرور کنیم و عواملی را بررسی کنیم که باعث می شود علاوه بر خود، دیگران هم ما را لایق احترام بدانند. به این نکته توجه داشته باشیم که توانایی هایی داریم که باعث می شود حس ارزشمند بودن نسبت به خود داشته باشیم.

به واقعیت وجودمان پی ببریم و بیش تر روی توانایی های خود کار کنیم. نسبت به توانایی، افکار و …. خود ایمان داشته باشیم و سعی کنیم با دستاوردهایی هر چند کوچک خودمان را تشویق کنیم و به دنبال رشد بیش تری باشیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=5001
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد گام های طلایی برای احترام به خود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.