درمان اعتماد به نفس پایین

581 بازدید
درمان اعتماد به نفس پایین

درمان اعتماد به نفس پایین:  ما در سایت انگیزشی نوک قله به دنبال درمان کمبود اعتماد به نفس رفته ایم. در این بخش قصد داریم از درمان اعتماد بنفس و راهکارهایی برای ایجاد آن صحبت کنیم. درابتدا باید اعتماد بنفس و حالاتی که این احساسات را  برای ما به وجود می آورد را بررسی کنیم. در واقع اعتماد بنفس ناشی از پذیرش خود می شود. شخصی که خود را بشناسد به تبع خود را نیز قبول می کند.

همه انسان ها ضعف و قوت هایی دارند و هیچکس کامل نیست اما چیزی که مورد اهمیت است این است که، انسان خود را همان گونه که هست بپذیرد. اگر دائما به دنبال ایراداتمان باشیم و انتظاری ورای توانایی ها از خودمان داشته باشیم باید خود را اصلاح کنیم چون این برخلاف تعاریفی است که از اعتماد بنفس می شود.

 

اعتماد بنفس چیست؟

آیا شما از آن دسته کسانی هستید که نسبت به خودشان، توانایی و ضعف هایشان آگاهی دارند و آن را می شناسند؟ اگر جواب شما مثبت است باید تبریک بگوییم. شما اولین قدم را برداشته اید. اینکه شما نسبت به خود حس اعتماد داشته باشید باعث می شود که دیگران نیز متقابلا این حس اعتماد را نسبت به شما داشته باشند.داشتن اعتماد بنفس سبب می شود که دیگران به شما اطمینان کنند و نسبت به شما و کارهایتان ایمان داشته باشند، ادراک شما را از مسائل پیرامون بالا می برد، از شکست نمی هراسید، عزت نفس دارید، توانایی رهبری را دارید و در برخورد با دیگران رفتارمناسبی ار خودتان بروز می دهید.

باوری که شما نسبت به توانایی هایتان دارید، میتواند بر کیفیت زندگی شما تاثیرگذار باشد، چرا که با سلامت روح و روان شما سروکار دارد.شما اگر اعتماد بنفس داشته باشید، نسبت به اهداف خود پیگیرتر و پیشرفت بیشتری دارید.پس اگر در این زمینه با مشکلی مواجه هستید، سریعا نسبت به درمان اعتماد بنفس پایین اقدام کنید. در ادامه برخی از این روش ها را با هم مرور میکنیم.

درمان اعتماد به نفس پایین

عدم مقایسه خود با دیگری

حتما این جمله را شنیده اید که می گویند: باطن زندگی خودت را با ظاهر زندگی دیگری مقایسه نکن! مقایسه کردن تنها شما را  سرخورده و بی انگیزه می کند. هر گونه مقایسه: اقتصادی،اجتماعی،ظاهری و … نتیجه مخرب و در نتیجه حسادت را به همراه دارد. زمانی که حس حسادت در شما برانگیخته می شود به شما حس بدی از خودتان القا می شود. در زندگی، هر کسی یک مسیری دارد که قرار نیست همگی شبیه به هم حرکت کنیم.

 

مشخص کردن اهداف

آیا شما هر روز که بیدار می شوید از برنامه روزانه تان آگاه هستید یا هیچ برنامه و هدف خاصی ندارید؟ اگر ندارید، هدف خود راهر چه سریعتر مشخص کنید. داشتن یک هدف مشخص سبب می شود که شما در کارهایتان جهت گیری داشته باشید و برای رسیدن به آن اهداف تلاش کنید. هدفمندی در زندگی سبب افزایش انگیزه می شود و افزایش انگیزه نیز به شما اعتماد بنفس می دهد.

 

مدیتیشن و شکرگزاری

میتوانید هنگامی که در طول روز فراغت یافتید ، دفتری بردارید و بر داشته های خود تمرکز کنید و ازخداوند بخاطر داشتن آنها سپاسگرار باشید. مدیتیشن نیز در کاهش استرس و دلمشغولی ها کمک می کند. پیشنهاد می کنیم از مدیتیشن حتما استفاده کنید زیرا به بهبود روح و روان شما کمک زیادی می کند. این تمرین وقت زیادی از شما نمی گیرد ولی در عوض نتایج فوق العاده ای دارد.

درمان اعتماد به نفس پایین

با خودتان نیزمثبت باشید

افکار محدود کننده رابه خودتان تلقین نکنید، اینکه مدام خود را با افکار منفی احاطه کنید جز کاهش اعتماد بنفس نتیجه دیگری ندارید. در افکار درونی و واگویه هایتان هم حتی نسبت به خودتان مثبت بیندیشید. تصور کنید که میتوانید از پس کارها و اتفاقات پیش رو برآیید، شکست را از ذهنتان کمرنگ کنید. از فعل های منفی دوری کنید و نسبت به خودتان بدبین نباشید.

 

دوستانی با ذهنیت مثبت داشته باشید

اینکه شما با چه افرادی نشست و برخاست دارید از این جهت مهم است که آنها میتوانند مستقیما بر روح و روان شما تاثیر داشته باشند. شنیده اید که گفته اند “شما شبیه به افرادی میشوید  که بیشترین رابطه را با آنها دارید، پس با افرادی معاشرت کنید که ذهنی ثروتمند ، زیبا، روحیه بخش و مثبت دارند”.آنها نسبت به دیدگاهی که شما از خودتان دارید تاثیر مستقیم می گذارند.

افرادی که با آنها معاشرت دارید نباید ذهنیت منفی و بدی برای شما به وجود بیاورند. اینکه اطراف شما با آدم هایی سرشار از انرژی و حس خوب پر باشد، گام بزرگی به سمت درمان اعتماد بنفس پایین است. در این جهت و راستا پیشنهاد می‌کنم مقاله 10 نکته موفقیت فردی را مطالعه کنید.تا بتوانید اهدافی مناسب با توانایی، ارزش و مهارت‌های‌تان انتخاب کنید.

 

مهارت خود را پیدا کنید

وقتی شما در کاری که در آن مهارت دارید، مشغول شوید. شک نکنید که اعتماد بنفس خود را بالا می برید. نتایج کاری که بلدید شما را خوشحال خواهد کرد و از خودتان رضایت خواهید داشت. پس تا جایی که میتوانید مهارت خود را تقویت کنید و راندمان آن را بالا ببرید.

 

رسیدگی به جسم

انجام فعالیت های جسمی نیز در بالابردن اعتماد بنفس تاثیری عالی دارند. هنگامی که شما با فعالیت های بدنی درگیر می شوید، عملکرد بدن شما نیز منظم تر و بهتر می شود. گام بعدی نیز رسیدگی به تغذیه است. سعی کنید کمتر از غذاهای سنگین و کاذب استفاده کنید و در عوض از مواد غذایی مفید و مناسب استفاده کنید.

 

نسبت به خودتان مهربان باشید

لازم است که با خودتان نیز مهربان باشید. اگر به خودتان سخت بگیرید، خود را بابت هر اشتباهی سرزنش کنید، نسبت به خودتان حس بدی پیدا می کنید و گمان می کنید کارهایتان بیهوده است. تلاش های خود را محترم بشمارید حتی اگر به نتیجه دلخواه نرسند. این از اصول درمان اعتماد به نفس پایین است. همچنین به شما پیشنهتد می کنیم مقاله ی ” نقش اعتماد به نفس در موفقیت ” را مطالعه کنید.

 

نه گفتن را یاد بگیرید

شاید انجام بعضی کارها سبب شود اعتماد بنفس از شما سلب بشود. شاید کاری را به این خاطر که دیگران از شما رنجیده نشوند قبول کنید و در عوض اعتماد بنفس خود را از دست دهید. انجام این کار تنها به شما ضربه می زند و شرایط را برایتان سخت و ملال آور می کند

درمان اعتماد به نفس پایین

با ترس روبرو شوید

وقتی که جرات انجام کاری را ندارید، باید با آن رو به رو شوید. ترس از کاری فقط باعث می شود از آن فرار کنید. این وضعیت تا زمانی که از آن فرار کنید پابرجاست. وقتی که با آن روبرو شوید، با چندبار تکرار متوجه می شوید چندان مسئله حادی هم نبوده ولی شما آن را بزرگتر جلوه داده اید. پس بهتر است زودتر این وضعیت را اصلاح کنید.

و این را هم همیشه به یاد داشته باشید که اگر به نکته های بد و منفی زندگی خود توجه کنید، به هیچ موفقیتی نمی رسید، زیرا اعتماد به نفس کافی برای انجام کار ها ندارید.

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا عواملی را مطرح کنیم که در درمان اعتماد به نفس پایین، موثرباشند. شاید در نگاه اول ساده و ابتدایی در نظر بیایند امام مهم رعایت کردن آن است که نتایج خوبی را برایمان رقم میزند. سعی کنید تا جایی که میتوانید این موارد را رعایت کنید و در زندگی خود از آن بهره ببرید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=3307
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد درمان اعتماد به نفس پایین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.