مدیریت کردن ترس و شکست آن

189 بازدید
مدیریت ترس و غلبه بر آن

مدیریت ترس و غلبه بر آن: در این سری از مقالات سایت موفقیت نوک قله قصد داریم که موضوع مدیریت ترس و غلبه بر آن را بررسی کنیم. گاه ترس می تواند در قالب اتفاقات فیزیکی و ملموس رخ دهد و گاه از طریق افکار و احساسات ایجاد شود. در نهایت این اختلال به صورت استرس و اضطراب نمود می کند و میزان آسیب پذیری شخص را بالا می برد.

اما ترس هایی که به صورت فیزیکی و با تهدیدهای خارجی احساس می کنیم می تواند مواردی مانند : تر از ارتفاع و بلندی، ترس از فضای تنگ، حتی ترس از یک حیوان و … باشند. علائم ترس ها می تواند با بالارفتن ضربان قلب، عرق کردن، تغییر تنفس و … خود را نشان دهد. اما نوع دیگر ترس ها که منشا آن ها تفکرات ما هستند. این نوع ترس نیز اختلال و اضطرابی را درون شخص به وجود می آورد.

اگر با این نوع از استرس نیز زندگی کنیم مشکلاتی در خواب، تمرکز ، سیستم ایمنی بدن و حتی تغییر وزن به وجود می آید. علت این امر تولید ماده ای به نام کورتیزول در بدن است. در هر صورت ترس های ما منشا دارند و دانستن این که منشا ترس ما چه چیزی است، اولین قدم در کنترل و مدیریت ترس است. در ادامه تعدادی از آن ها را نیز بررسی می کنیم.


چگونه بر ترس خود غلبه کنیم

شکست

می خواهید یکی از رایج ترین مواردی که باعث ایجاد ترس در شما می شود را بشناسید؟ بله، شکست یکی از این موارد است. در این گونه موارد برای مدیریت ترس و غلبه بر آن، افراد سعی می کنند که از امتحان کردن راه جدید و هر گونه اقدامی دست نگه دارند و کاری نکنند تا اینکه کاری بکنند و در آن شکست بخورند. اما این کار نه تنها به شما کمکی نمی کند بلکه باعث می شود بسیاری از راه ها را که باعث موفقیت و عملکرد درخشان شما می شد را امتحان نکنید. پیشنهاد ما خواندن مقاله ی: دلایل احساس شکست 

 

هدف

زمانی که برای کارها و زندگی خود برنامه ریزی و اهدافی نداشته باشید، نظم کارهایتان بهم می ریزد و رشد چندانی را در زندگی خود احساس نمی کنید. این باعث می شود که شما نتوانید برنامه های خود را پیش ببرید و به موفقیت دست پیدا کنید. همین باعث می شود که ترس شما را فرا بگیرد و احساس ناکافی بودن داشته باشید. اما باید بدانید که برای دستیابی به اهداف و از بین بردن ترس نرسیدن به آن ها لازم است که هر روز به تمرینات خود ادامه دهید و انرژی خود را برای راه حل ها و تمرینات بهتر صرف کنید.

 

برای کنترل ترس هایتان می توانید از راه های زیر نیز بهره ببرید

تنفس

یکی از راه های مدیریت ترس و غلبه بر آن ، تنفس صحیح است. وقتی در موقعیتی قرار گرفتید که در ترس یا اضطراب بودید سعی کنید در همان جایی که هستید، کف دست خود را شکمتان قرار دهید و به آرامی چند نفس عمیق بکشید. تنفس صحیح می تواند تا حدودی شرایط شما را بهبود دهد و به شما آرامش دهد.


درمان ترس ذهنی

صحبت از ترس ها

می توانید برای روبه رو شدن با ترس هایتان و نهراسیدن از آن ها، درباره آن ها صحبت کنید. میتوانید از دوست و خانواده خود کمک بگیرید و یا اگر برای شما مقدور نبود، از روانشناس و مشاور نیز می توانید کمک بگیرید.

پیشنهاد ما: چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

پاداش

یکی از راه های مدیریت ترس و غلبه بر آن استفاده از تکنیک پاداش است. اگر از کاری، قرار گرفتن در جمعی، برقراری تماس تلفنی با کسی هراس دارید، در صورتی که با آن رو به رو شدید و آن کار را انجام دادید برای خود پاداشی معین کنید و سعی کنید این مسیر را ادامه دهید. این پاداش می تواند حتی یک کتاب، قدم زدن، تماشای فیلم و … باشد.

 

با ترس هایتان رو به رو شوید

اگر دائما سعی کنید که از ترس ها و موقعیت هایی که ترس شما را بیش تر می کند، فرار کنید ممکن است که موقعیت های مهم را از دست دهید.برای کنترل بهتر ترس هایتان لازم است که با آن ها رو به رو شوید و واکنش خود را نسبت به آن موقعیت بسنجید تا بتوانید بهترین راه ها را برای کنترل آن به کار ببرید. می توانید ابتدا از کارهایی که میزان ترس کمتری را برای شما دارد شروع کنید و سپس با موقعیت های دیگر رو به رو شوید.


برداشتن ترس از بدن

شناسایی خود

یکی از مهم ترین راه ها برای مدیریت ترس و غلبه بر آن شناخت خودمان می باشد. برای انجام بهتر این کار می توان دفتری را به خود اختصاص داد. از موقعیت و شرایطی که باعث ایجاد ترس می شوند شروع کنیم، واکنش های ما در این زمان چیست؟

چگونه می توان آن را کنترل کرد، چه زمانی این ترس طول می کشد و تا چه مدت ادامه دارد؟ با پاسخ دادن به هر یک حال می توان اهدافی کوچک و کوتاه مدت تعریف کرد. به این منظور که وارد شرایطی شویم که ممکن است موجب ترس و اضطراب ما شود. این کار برای کنترل بهتر و رویارویی با موقعیت کوچکتر است که سبب می شود به تدریج بتوانیم با ترس های بزرگتر نیز رو به رو شویم.

 

 کلام آخر

در مقاله مدیریت ترس و غلبه بر آن سعی کردیم که انواع ترسی که به شخص وارد می شود را بررسی کنیم که این ترس در دسته فیزیکی یعنی شرایط خارجی رخ می دهد: مثل ترس از تاریکی، ارتفاع و… اما مواردی دیگر هستند که به افکار و احساسات ما مربوط می شوند و از آن جا نشات می گیرد. مثلا ترس از ناکافی بودن، سخنرانی و … همه این ها می توانند با راهکارهایی کنترل و کم شوند.

مهم ترین راه نیز این است که با ترس ها رو به رو شویم و راه کنترل آن را یاد بگیریم تا بتوانیم با موقعیت های دیگر نیز رو به رو شویم. به یاد داشته باشید که تمرین و تکرار می تواند یک عامل بسیار موثر و مهم باشد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و در صورتی که راه های دیگری برای مدیریت ترس و غلبه بر آن می شناسید، پیشنهاد دهید.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=4861
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد مدیریت کردن ترس و شکست آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.