چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

643 بازدید
چگونه فن بیان خوبی داشته بشیم؟

چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ نوک قله اینبار به سراغ این آمده است تا به شما بگوید چگونه میتوان فن بیان خوبی داشت! حتما برای شما نیز سوال پیش آمده باشد که چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ و بتوانیم سخنور خوبی باشیم. فن بیان ابزاری برای برقراری ارتباط می باشد و برقراری ارتباط درست می تواند شما را زودتر به مقصود و اصل کلامتان برساند.

 

فن بیان

آیا میدانید که چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ فکر می کنید که کسانی که فن بیان خوبی داشته اند از ابتدا اینگونه بوده اند؟ ویژگی هایی مثل فن بیان می تواند از ویژگی های اکتسابی فرد باشد که شخص به مرور می تواند به آن دست پیدا کند. کسانی که فن بیان خوبی دارند از تکنیک هایی استفاده می کنند که به بیان آنها کمک می کند. در واقع آنها برتری خاصی نسبت به دیگران ندارند و برخی ویژگی ها سبب شده که آنان به سخنوران خوبی تبدیل شوند.

فن بیان خوب به معنی انتقال مقصود و هدف شما به شکلی آسان و ساده به دیگران است. اگر می خواهید که خود را به خوبی بیان کنید و دیگران مشتاق شنیدن سخنان شما باشند  به داستان های شما گوش دهند پس از مزایای فن بیان خوب غافل نشوید.

چگونه فن بیان خوبی داشته بشیم؟

نحوه بیان

یکی دیگر از راه ها برای اینکه بدانید چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ نحوه بیان ما بسیار مهم است. بیان ما باید شیوا و گرم باشد و به صورت هجومی و خشک صحبت نکنیم. باید شنونده گرما و صمیمیت را از کلام ما دریافت کند. اگر شما لحن تهاجمی و نادرست داشته باشید کمتر افرادی مایل به شنیدن سخنان شما هستند. پس اگر میخواهید مورد علاقه افراد باشید و دیگران مشتاق به شنیدن شما باشند، این نکته را فراموش نکنید.

 

تمرین و تکرار

اگر سخنرانی یا جلسه ای دارید ، از قبل سخنان خود را آماده کنید و آن ها را با خود مرور کنید. میتوانید در آینه تمرین داشته باشید و سخنرانی خود را در حالی که روبروی آینه قرار گرفته اید بارها تمرین کنید. می توانید صدای خود را نیز ضبط کنید و به سخنرانی خود گوش دهید تا نقاط ضعف آن را پیدا کنید و آن ها را برطرف کنید.

ضبط کردن صدا یکی از بهترین روش ها برای تمرینات فن بیان است زیرا شما کاملا می توانید اشتباهات خود را بشنوید و بررسی کنید. اگر گوش دادید و چیزی که انتظار داشتید نبود و یا از بیان خود خجالت کشیدید، هرگز نا امید نشوید و تلاش کنید که آنها را اصلاح کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. تمرین و استمرار از عواملی است که می تواند شما را به هدفتان برساند. پیروی از این عمل به ما نشان می دهد که چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

 

مختصرگویی

در سخنان خوب اصل مطلب را بگنجانید و کلام را به درازا نکشانید. سعی کنید مختصر اما مفید و جذاب سخنان خود را بیان کنید. کلمات و سخنان غیر ضروری را که فکر می کنید از حوصله شنونده خارج است را حذف کنید.

پیشنهاد ما: چگونه اعتماد به نفس کودک خود را بالا ببریم؟

اعتماد بنفس

برای اینکه بدانید چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ باید صحبت کردن را از جمع های کوچکتر آغاز کنید. پس از تمرینات فردی برای داشتن فن بیان خوب، مرحله بعدی این است که به موقعیت های دیگر بروید و برای دوست ، همکار و … نیز سخنان خود را بیان کنید. اینگونه موقعیت ها سبب می شود که شما گام به گام پیش بروید و بتوانید روی فن بیان خود کار کنید. این گونه اعتماد به نفس شما نیز به مرور افزایش می یابد و شما مسلط تر می شوید بنابراین متوجه می شوید که اعتماد بنفس، از مهم ترین عوامل فن بیان مناسب است.

فن بیان چیست؟

بیان احساس

برای اینکه دقیق تر برایتان مشخص شود که چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ بهتر است که احساسات خود را بیان کنید. انباشت احساسات باعث می شود که شما دچار استرس شوید. بیان احساسات سبب می شود که شما دیگر حرف هایتان را درون خود جمع نکنید. فن بیان خوب شما را به سخن وا می دارد و باعث می شود که حرف های خود را با دیگران در میان بگذارید زیرا ممکن است بیان احساسات برای شما کار سختی باشد و اگر خجالتی باشید نیز این کار برای شما سخت تر است زیرا پنهان کردن احساسات را انتخاب می کنید.

 

درک جسم

طبیعی است که شما در موقعیت های جدیدتر واکنش های متفاوت دارید. شما باید به این توجه کنید که به هنگام قرار گیری در این موقعیت ها واکنش بدن شما چگونه است. سخنرانی و بیان شما می تواند از جمع های کوچک و صمیمی آغاز شود و سپس به جمع های بزرگتر عادت کنید. باید یاد بگیرید که در اینگونه موقعیت ها احساسات و واکنش های بدن خود را کنترل کنید که این خود نیاز به تمرین و استمرار دارد. این واکنش ها می تواند شامل: عصبانیت، خشم، استرس و .. باشد. می توانید با نوشتن و بیان آنها را تا حدودی کنترل کنید و به سلامت روح و جسم خود نیز اهمیت دهید.

 

سرعت و مکث

سعی کنید در طی صحبت های خود یکنواخت و عادی صحبت نکنید تا حوصله مخاطب سر نرود. باید در طی صحبت خود مکث های مناسب و به جا داشته باشید. هم چنین سرعت سخن گفتن خود را نیز در نظر بگیرید. نه به گونه ای صحبت کنید که مخاطب چیزی از حرف های شما را متوجه نشود و نه اینکه به قدری آهسته صحبت کنید که از حوصله مخاطب خارج شود. رعایت کردن این نکته نیز می تواند تا حدودی مشخص کند که چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ پیشنهاد می کنیم مقاله ی ” درمان اعتماد به نفس پایین ” را مطالعه کنید.

فن بیان چیست؟

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که به مواردی اشاره داشته باشیم که به ما می گویند چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟ فن بیان تکنیک و مهارتی است که می تواند با تمرین و تجربه کسب شود و باعث شود که ما بیان خوبی داشته باشیم و بتوانیم به شکلی درست مقصود و احساسات خود را بیان کنیم. بیان حرف ها و احساسات جزئی انکار ناپذیر از زندگی ماست و به نوعی به سلامت عاطفه و روان ما کمک می کند. نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=1531
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.