چگونه هدف گذاری کنیم؟

684 بازدید
چگونه هدف گذاری کنیم؟

چگونه هدف گذاری کنیم؟ ما در سایت انگیزشی نوک قله به موضوع هدف گذاری پرداخته ایم. اگر ندانید چگونه هدف گذاری کنید، به‌ راحتی تمرکز خود را از دست می‌دهید و راه را گم می‌کنید. با استفاده از تکنیک‌ های موفق و ثابت‌ شده برای هدف‌گذاری، به ‌فرآیند قدرتمندی دست می‌ یابید که از طریق آن می‌ توانید مسیر آینده خود را روشن کنید و انگیزه لازم را برای تبدیل آن ها به واقعیت به دست آورید. فرآیند هدف گذاری جهت را به شما نشان می‌دهد و به شما کمک می‌ کند تا روی آن تمرکز کنید؛ همچنین باعث می‌ شود که درباره خواسته‌ های خود در زندگی و نقطه‌ای که می‌ خواهید به آن برسید، مطمئن‌تر شوید. در این مطلب درباره معنای هدفگذاری، اهمیت آن و روش هدف گذاری، صحبت خواهیم کرد و گفتارهایی در مورد نحوه هدف گذاری ذکر می‌کنیم.

 

با گذر زمان اهداف را صحیح کنید

با گذر زمان در جهت رسیدن به اهداف با مشکلات و چالش هایی مواجه می‌شوید که شما را ناچار می‌کند تا در برنامه خود تغییراتی درست کنید. این تغییرات شاید در پاسخ به سؤالات زیر درست شوند. آیا این اهداف قابل دستیابی است؟ آیا وقت لازم برای هدف در نظر گرفته ‌شده است؟ آیا می‌توانید وقت آزاد خود را با این شرایط تطبیق دهید؟ قدم‌های مشخص‌شده کامل است؟

چگونه هدف گذاری کنیم؟

این تغییرات امری طبیعی در راه رسیدن به هدف است. به هیچ وجهی آینده قابل پیش‌بینی نیست و این را بدانید شما هم با این تغییرات رو به‌ رو می‌شوید. مهم است که به ‌محض مشخص شدن تغییر، دست‌ به‌ کار شوید و در برنامه ریزی خود تغییرات درست و لازم را به وجود بیاورید. این تغییرات هرگز به معنی شکست در راه رسیدن به اهداف نیست.

 

واضح و درست هدف گذاری کنید

در هنگام هدف گذاری باید جواب‌ های خوب و محکمی برای سؤال‌ های، چرا، چه کسی، چه زمانی، چگونه کجا داشته باشید. در زمان هنگام انتخاب هدف باید از چرایی پیگیری آن آگاهی درست و لازم داشته باشید. باید این را بدانید که این هدف شامل کدام قسمت از اهداف بزرگ در زندگی‌تان است و چگونه به شما کمک می‌کند.

در مثال قبل اقدام برای خرید لباس ورزشی، به‌خوبی چرای آن مشخص‌شده است. بدون لباس ورزشی امکان ورزش کردن خوب و درست مهیا نمی‌شود و بدون ورزش کردن وزن شما کم نمی شود و بدون کم کردن وزن زندگی شما با ریسک‌های اجتماعی و سلامتی بسیار زیادی مواجه می‌شود. همچنین پاسخ سؤال‌ های کجا، در باشگاه ورزشی، چه وقتی پاسخ داده شده است.

 

اولویت بندی کنید

با هدف گذاری کردن خیالتان راحت باشد که در هر ساعت با دسته ای از کار‌های در دست مواجه می‌شوید. اولویت‌ بندی مشخص می‌کند که در عین حال از میان کار‌های گوناگون کدام‌ یک اهمیت و توجه خیلی بیشتری برخوردار است و باید قبل از سایرین انجام شود.

چگونه هدف گذاری کنیم؟

عدم اولویت بندی بهره وری را کاهش داده و باعث می‌شود وقت کمتر برای کار‌های بهتر و مهم تر و وقت بیشتر برای کار‌های کم ‌اهمیت‌تر اختصاص دهید. بر اساس شرایط خود، اهمیت کار‌های مهم‌تر، بهتر، زمان‌بندی و … تلاش کنید برای کارهای در دست اقدام در هرروز و اهداف خود اولویت‌بندی مشخص کنید. همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله ی ” چگونه یک کسب و کار را راه اندازی کنیم؟ ” را مطاله کنید.

 

اقدامات خود را پیگیری کنید

برای ثبت فعلیت ها و پیگیری، یک سر رسید و یا دفترچه ‌ای بزرگ به همراه تاریخ شاید بهترین وسیله باشد. خودتان کارها و فعالیت هایی که هر یک در راستای یک هدف بزرگ‌ تر است را بررسی کنید. با توجه به اهداف قابل، پیشرفت خود را در هر هدف درست مشخص کنید. این کار ضمن  مشخص کردن هدف هایتان، انگیزه درست و کافی را برای پیگیری بیشتر مهیا می‌کند. از طرف دیگر نظم ازدست ‌رفته به ‌وسیله این بررسی‌ها دوباره بازگردانده خواهد شد.

اگر در جریان توجه هدف گذاری باشید، یک هدف گذاری درست و مفید شما را به چالش می‌کشد و ملزم می‌کند که به‌ عنوان یک شخص رشد کنید تا بتوانید به اهدافتان برسید، بنابراین این را به خاطر داشته باشید که اگر بدون پیشرفت و رشد شخصیتی یا هر سبک تلاشی می‌توانید به هدفتان برسید، و در حقیقت هدفی تعیین نکرده‌اید، بلکه تنها یک سری کارها برای بهتر شدن شرایط خودتان تعیین کرده و انجام داده‌اید.

 

تمرکز روی چیزی که نمی خواهید

این بسیار بد است که هیچ کدام از ما نمی‌خواهیم شخص فقیر، حال خراب و بیماری باشیم، پس بنابراین تعیین چنین درخواستی ساده است با این حال، باید این را بدانیم که دقیقا باید چه اقداماتی را در زندگی‌مان انجام دهیم و برای دانستن این مطلب نیز باید بدانیم که میخواهیم داریم به چه چیزهایی برسیم برای این منظور می‌توانیم روی شک خوب و مثبت هر چیزی دقت کنیم به طور مثال: می‌توانیم هدف های بزرگی مانند شاد زندذگی کردن، ثروتمند بودن و سالم تر بودن داشته باشیم، سپس هدف های خوب تر و دقیق‌تری در جهت و راستای رسیدن به آنها تعیین کنیم.

چگونه هدف گذاری کنیم؟

نحوه هدف گذاری برای دیگران

اصرار‌کردن برای تغییر دیگران هدف مؤثری محسوب نمی‌شود؛ چراکه هیچ کنترلی روی چنین اهدافی نخواهید داشت؛ به‌علاوه، شما برای تعیین سبک زندگی دیگران یا تغییر آن، هیچ‌گونه حقی ندارید؛ با این حال، اشکالی ندارد که ترجیحات یا نظرات شخصی خود را بیان کنید، به طور مثال: می‌توانید بگویید که ( من دوست دارم دیگه سیگار مصرف نکنم) اما نمی‌توانید روی این تغییر اصرار کنید.

اگر می‌خواهید راهنمایی بگیرید که چطور هدف گذاری کنید و چگونه در کار و زندگیتان به آنها دست پیدا کنید، تعیین کننده اهداف قابل ‌اندازه‌گیری قدرتمند ترین روشی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. در این راستا پ خوب است بدانید تفاوت فرد موفق وناموفق چیست؟

از اهمیت هدف گذاری به صورت قابل اندازه گیری برای پیشرفت و رشدتان غافل نشوید. وقتی اهداف خوب و مهمتان را مشخص می‌کنید و به آنها دست پیدا می‌کنید، اعتماد‌ به‌ نفس خیلی بیشتری را در خود احساس می‌کنید و در زندگی و کارتان خیلی بیشتر انگیزه می‌گیرید. مردم بسیاری زیادی در زمینه هدف گذاری با چالش رو به ‌رو می‌شوند، زیرا هدف هایشان را بدون معیار اندازه‌ گیری تعیین می‌کنند یا  ضرب الاجلی برای رسیدن به آن ها در نظر نمی‌گیرند.

 

کلام آخر

همیشه به هدف گذاری ادامه دهید. هدف گذاری یک دست آورد همیشگی در زندگی همه مردم موفق است. تلاش کنید این کار را به یک عادت هر روز در زندگی خود تبدیل کنید و از انرژی و زمان خود به بهترین شکل استفاده کنید. پس از دست یابی به چند هدف، انگیزه شما هم برای ادامه دادن در این راه بیشتر میشود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=2851
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد چگونه هدف گذاری کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.