چگونه زمان رو مدیریت کنیم ؟

693 بازدید
چگونه زمان را مدیریت کنیم؟

چگونه زمان رو مدیریت کنیم ؟ در این سری مقالات نوک قله به موضوع مدیریت زمان پرداخته ایم.قصد داریم که درباره مقوله زمان و اینکه چگونه زمان را مدیریت کنیم، مروری داشته باشیم. مدیریت زمان در واقع پروسه برنامه ریزی و استفاده بهینه از زمان برای انجام کارها و فعالیت ها است. امروزه با توجه به حجم فعالیت ها و فشارهای روزمره نیاز به یک برنامه درست داریم تا بتوانیم به بهترین نحو از زمان استفاده کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

مدیریت زمان

چگونه زمان رو مدیریت کنیم ؟ مدیریت زمان همان عامل مهمی است که به شما و برنامه هایتان نظم می دهد. سبب می شود که شما بررنامه ریزی بهتری داشته باشید و استرس شما را کاهش می دهد. بنابراین اگر می خواهید بدانید که چگونه زمان را مدیریت کنیم، برنامه ریزی و اولویت بندی و استفاده بهینه از زمان را باید بلد باشید.

 

برنامه ریزی

اینکه بتوانید به شکلی مطلوب زمان را مدیریت کنید، مستلزم یک برنامه ریزی خوب می باشد. اینکه صبح برخیزید و ندانید که قرار است روز خود را چگونه آغاز کنید و قرار است چه کارهایی را انجام دهید شما را دچار سردرگمی خواهد کرد. بنابراین اگر ابتدای هر روز را به برنامه ریزی خود اختصاص دهید می توانید از زمان خود استفاده بهینه تری کنید.

چگونه زمان رو مدیریت کنیم ؟

تنظیم یادآور

اگر می خواهید که برنامه ریزی دقیق تری داشته باشید باید آلارم های خود را روشن کنید. ساعت دیجیتال ، ساعت های تلفن همراه و رایانه گزینه های مناسبی هستند. میتوانید کارهای مهم روزانه، قرارها، برنامه های آینده و کلیه کارهایی که انجامشان برایتان ضروری و مهم است را تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند. هم چنین میتوانید رویدادهای مهم را روی تقویمتان مشخص کنید و علامت بزنید. همچنین میتوانید مقاله ی ” چگونه سحر خیز باشیم ” را نیز مطالعه کنید.

 

شناسایی زمان

چگونه زمان رو مدیریت کنیم ؟ آیا کنجکاو هستید که بدانید در کدام قسمت از روز بهتر از زمان خود استفاده می کنیم و چگونه زمان را مدیریت می کنیم؟ باید بگوییم که در طی روز بررسی کنید و ببینید که در کدام بخش از روز از زمان خود بیشترین و بهینه ترین استفاده را می کنید. پس از شناسایی آن، کارهای مهم و بخش بیشتر کارهایتان را به آن زمان اختصاص دهید و انجام دهید تا انرژی بالاتر و بازده بهتر داشته باشید. این تمرین را حتما انجام دهید تا در طی چند روز بتوانید زمان های طلایی خود را پیدا کنید.

 

کاهش عوامل حواس پرتی

هنگام انجام کارها و فعالیت هایتان حتما از قبل عوامل حواس پرتی را کم کنید و به حداقل برسانید. تلفن همراه معمولا از مهم ترین دلایل حواس پرتی است. چک کردن شبکه های اجتماعی، اخبار، پیامک ها میتواند زمان زیادی را از شما بگیرد. دیگر عوامل محیطی را نیز به حداقل برسانید. عواملی مثل سرو صدا و شلوغی، بی نظمی ها می تواند حواس شما را پرت کند و مدیریت زمان را از دست شما خارج کند. بی نظمی و شلوغی میز و اطراف،  گم کردن وسایل و کاغذهای مورد نیازتان در میان شلوغی ها و پیدا کردن آن ها علاوه بر اتلاف وقت تمرکز شما را نیز سلب می کند.

 

وقفه ها

چگونه زمان رو مدیریت کنیم ؟ اینکه چگونه زمان را مدیریت کنیم به این معنا نیست که فقط و فقط به فعالیت بپردازید بلکه در بین فعالیت های خود هر از چندگاهی را وقفه ایجاد کنید و کمی استراحت یا پیاده روی داشته باشید. هر کاری که بتواند انرژی شما را تثبیت کند میتواند برای این وقفه مناسب باشد.

مدیریت زمان

 تعیین بازه زمانی

یکی از مهم ترین عوامل برای اینکه بدانیم چگونه زمان را مدیریت کنیم تعیین زمان برای انجام کارهاست. هنگامی که لیست کارهای خود را تعیین کردید، حال زمان پیشنهادی برای انجام هر یک را در نظر بگیرید و سعی کنید کارها را در همین بازه انجام دهید و  سپس سراغ کار بعدی بروید. مجددا بین آنها وقفه و استراحت بگنجانید. اینگونه هم سرعت گردش کار شما بالا می رود و هم انرژی شما بازیابی می شود و باعث می شوید که سریعا خسته نشوید. اینگونه فکر نکنید که اگر استراحت نکنید، زمان بیشتری دارید و می توانید بیشتر بر برنامه هایتان برسید. استراحت نکردن باعث می شود که راندمان کار شما پایین آید و زود به زود دچار خستگی شوید.

 

تمرکز روی یک کار

چگونه زمان رو مدیریت کنیم ؟ وقتی که در آن واحد شما یک کار را انجام دهید طبیعتا تمرکز و اشراف بیشتری بر روی آن کار دارید اما وقتی که بخواهید دو یا چند کار را همزمان انجام دهید هم تمرکزتان کاهش پیدا می کند و هم باعث می شود که از زمان استفاده بهینه نکنید. زیرا انجام دادن چندین فعالیت همزمان با هم نمیتوانید روی یک کار تمرکز کنید و این تمرکز به روی چندین کار تقسیم می شود.

تکنیک های مدیریت زمان

اولویت بندی

برای اینکه بدانیم چگونه زمان را مدیریت کنیم باید لیست کارهای روزانه خود را تهیه کنیم و آنها را اولویت بندی کنیم. کارهای خود را بر اساس میزان اهمیت آن ها اولویت بندی کنید و روی آنها تمرکز کنید. فعالیت هایی را در ابتدا انجام دهید که تعویق آنها ممکن است شما را با استرس و عجله مواجه کند. سپس بقیه کارها و برنامه ریزی های خود را انجام دهید.

 

کارهای ضروری و غیر ضروری

هنگامی که کارهای خود را اولویت بندی کرده باشید ، کارهای مهم از غیر مهم مشخص می شود و باعث می شود که شما بر روی کارهای ضروری بیشتر تمرکز کنید و کارهای غیر ضروری کم اهمیت تر شوند یا حتی حذف شوند. با کمرنگ شدن کارهای غیر ضروری، جا برای رسیدگی به کارهای مهم تر باز می شود.

تکنیک های مدیریت زمان

کلام آخر

چگونه زمان رو مدیریت کنیم ؟ سعی کردیم که در این مقاله به شما راهکارهایی را ارائه دهیم تا بدانید چگونه زمان را مدیریت کنیم و به بهترین نحو از آن استفاده کنیم. مدیریت زمان به شما فرصت می دهد تا وقت بیشتری را صرف زندگی خود کنید و از آن بطور عالی بهره ببرید. کسی که مدیریت زمان را بلد است، فرصت بیشتری دارد و کمتر وقتش را تلف می کند. سعی می کند که از زمان بطور بهینه برای رسیدن به اهدافش استفاده کند. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.هم چنین پیشنهاد می شود مقاله ی چگونه یک برنامه ریزی خوب داشته باشیم را نیز مطالعه نمایید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=1611
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد چگونه زمان رو مدیریت کنیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.