چگونه سحر خیز باشیم ؟

644 بازدید
چگونه سحرخیز باشیم؟

چگونه سحر خیز باشیم ؟ در سری مقالات سایت موفقیت نوک قله به موضوع سحرخیزی پرداخته ایم. آیا شما از دسته کسانی هستید که سحرخیز هستند یا خیر؟ یا میخواهید بدانید که چگونه سحرخیز باشیم؟اگر این گونه است پس با این قسمت از مقاله نوک قله همراه باشید تا این موضوع را دقیق تر بررسی کنیم.

تا بحال برایتان سوال شده که چگونه است که عده ای سحرخیز هستند و از آن لذت می برند و عده ای خیر؟ از چه راه ها و روش هایی استفاده کرده اند که موجب سحرخیزی آنان شده است؟ ما چگونه سحرخیز باشیم؟ سحرخیزی یکی از عادات سالم زندگی است . سحرخیزی هم در سلامت روح و هم جسم تاثیرات بسیار مثبتی دارد و هم به افزایش تمرکز، بهبود کیفیت خواب، تثبیت انرژي کمک زیادی می کند. افراد سحرخیز اصولا شادتر و پر انرژی تر از دیگر افراد هستند. در ادامه قصد داریم که به معرفی راه هایی که به سحرخیزی شخص کمک می کنند بپردازیم.

برای سحرخیز شدن نباید انتظار داشته باشید که از ابتدا بتوانید صبح زود بیدار شوید و سریعا به این رویه عادت کنید. شما نیاز به تغییرات اندک و سپس رسیدن به نتیجه مطلوب را دارید. تغییراتی مثل زودتر خوابیدن، روشن کردن ساعت زنگ دار، پرهیز از استفاده مواد کافئین دار خصوصا در پایان شب. همه اینها عواملی است که به شما کمک می کند که خود را برای سحرخیز شدن آماده کنید.

کسانی که دیر از خواب بر می خیزند، احساس خوبی ندارند و این احساس منفی را دارند که زمان زیادی برای انجام کارهای خود ندارند. اگر طرفدار سبک زندگی سالم باشید می دانید که سحرخیزی و خواب مناسب نیز یکی از مهم ترین عوامل برای داشتن سبک زندگی سالم است. هم چنین میتوانید مقاله ” سبک زندگی سالم چگونه است؟ ” را مطالعه کنید.

چگونه سحرخیز باشیم؟

خواب مناسب

چگونه سحر خیز باشیم ؟ شاید بخواهید یکی از مهم ترین عوامل را برای اینکه بدانید چگونه سحرخیز باشیم، بررسی کنید. خواب مناسب برای بزرگسالان بین هفت تا هشت ساعت در روز می باشد. با در نظر گرفتن ساعت بیداری خود هنگام صبح، زمان خواب خود را در شب تنظیم کنید. خوابی کمتر از این مقدار می تواند برخواستن در صبح را برای شما سخت تر کند و شما انرژی کافی را برای شروع روز نداشته باشید و خواب آلود باشید. شما نباید برای اتمام کاری قید خواب شب را بزنید و برای اتمام کارتان بی خوابی بکشید. طبق تحقیقات بی خوابی به طور حتم اختلالاتی را در فرد به وجود می آورد.

 

ورزش کنید

سعی کنید اول صبح ها ورزش را در برنامه خود بگنجانید حتی اگر در حد چند حرکت کششی باشد. هدف از این کار این است که علاوه بر اینکه انرژی دریافت کنید، خون در بدن شما به گردش درآید و سبب می شود که خواب از سر شما بپرد. ورزش کردن و حرکت دادن بدن این پیام را به مغز می رساند که اکنون وقت بیداری است.

عیب های سحرخیز بودن

نور خورشید

پنجره و روزنه های نور را با پرده نپوشانید و اجازه دهید که نور طبیعی وارد منزلتان شود. هنگام خواب اجازه دهید که پرده ها کمی بازتر بمانند تا هنگام روشنی نور به داخل وارد شود. نور خورشید می تواند هورمون تنظیم خواب به نام ملاتونین را کنترل کند و بدن شما را هوشیار کند و به تنظیم ساعت بدن کمک زیادی کند. ملاتونین در برابر نور خورشید تولید خود را متوقف می کند و بعبارتی گول می خورد.

 

آلارم تنظیم کنید

برای ساعت بیداری خود هشداری را تنظیم کنید و سعی کنید آن را دوراز رختخواب خود قرار دهید. اینگونه وقتی که صبح از خواب برمی خیزید مجبور می شوید که برای خاموش کردن آن از رختخواب جدا شوید.

پیشنهادی : چگونه زمان رو مدیریت کنیم

 

کنترل تغذیه

چگونه سحر خیز باشیم ؟ برای اینکه بدانید چگونه سحرخیز باشیم باید در نوع تغذیه خود نیز دقت داشته باشیم. سعی کنید کمتر از موادی که کافئین دارند استفاده کنید. نوشیدنی های انرژی زا و خوردن شکر و شیرینیجات نیز به خصوص اگر قبل از خواب باشد، باعث می شود که در خواب شما اختلال ایجاد شود و نتوانید به راحتی به خواب بروید.

قانون سحرخیزی

تلفن همراه

میدانید که فناوری به چه طریقی به ما می گوید که چگونه سحرخیز باشیم؟ قبل از خواب تلفن همراه خود را کنار بگذارید و خود را با آن مشغول نکنید. سرگرم شدن با تلفن همراه میتواند وقت زیادی را از شما بگیرد و علاوه بر آن موبایل ها دارای نوری هستند که اگر در تاریکی شب مدام به آن نگاه کنیم خواب ما را دچار مشکل می کنند و به تعویق می اندازد. نور آبی صفحه نمایش سبب می شود که این سیگنال به مغز شما مخابره شود که در روز قرار دارید و الان شب نیست. قبل از خواب از فناوری و تکنولوژی هایی مثل موبایل، تلویزیون و رایانه دوری کنید.

 

چرت زدن

چگونه سحر خیز باشیم ؟ اگر شما  هم در اواسط روز استراحت کوتاهی دارید و اندکی چرت می زنید، سعی کنید که چرت هایی کوتاه و کمتر از یکساعت را داشته باشید. هم چنین برای اینکه موجب بر هم زدن خواب صبح نباشد سعی کنید اواسط ظهر و یا قبل از بعد از ظهر چرت بزنید. هم چنین اگر برنامه ریزی شما به گونه ای باشد که بتوانید خواب روز را حذف کنید می تواند بسیار مفید باشد. برای اینکار شب ها کمی زودتر از ساعتی که برای خواب تنظیم کرده اید، به رختخواب بروید.

افراد موفق بعد از بیدار شدن چه کاری انجام میدن؟

حرف آخر

چگونه سحر خیز باشیم ؟در این بخش سعی کردیم که به معرفی راه هایی بپردازیم که به ما کمک می کنند که چگونه سحرخیز باشیم. انجام تغییراتی هر چند کوچک می تواند شما را کمک کند که خواب خود را تنظیم کنید و انسان سحرخیزتری باشید. ممکن است در ابتدا سحرخیزی برای شما کاری سخت باشد اما به مرور و با اصلاح الگوی خواب میتوانید به ریتم درستی برسید. زود بیدار شدن به بهبود سلامت ما کمک می کند و ما را آماده تر می سازد و در خلق و خوی ما نیز تاثیر مثبتی دارد. تجربیات خود را با در میان بگذارید.

هم چنین میتوانید مقاله ی ” چگونه اعتماد به نفس کودک خود را بالا ببریم؟ ” را نیز مطالعه نمایید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=1564
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد چگونه سحر خیز باشیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.