درمان سبک زندگی ناسالم

823 بازدید
درمان سبک زندگی ناسالم

درمان سبک زندگی ناسالم : با سری مقالات سبک زندگی در سایت نوک قله با شما همراه هستیم. روی آوردن به سبک زندگی سالم و ترک عادات قدیمی درست است که سخت بنظر می رسد اما برای درمان سبک زندگی ناسالم باید باید مجموعه اقداماتی را انجام داد که بتوان عادات منفی را کم کم ترک کرد. در این مقاله قصد داریم که راهکارهای این موضوع را شرح دهیم.

برای درمان سبک زندگی ناسالم ابتدا باید عادات ناپسند و نادرست را کنار بگذارید. اما کنار گذاشتن عادات قبلی به همین سادگی ها هم نیست. شما باید بدانید که هدف از تغییر آن عادت نا سالم چیست و علت و دلیلی که میخواهید آن را تغییر دهید یا ترک کنید را شناسایی کنید. پس از شناسایی شما دیگر مسئول این هستید که تغییرات را آغاز کنید. برای درمان سبک زندگی ناسالم و روی آوردن به زندگی سالم، سلامت روان و سلامت جسم هر دو لازمه آن است. طبق تحقیقات نیمی از زنان و دو سوم مردان حداقل دارای یک عادت از سبک زندگی ناسالم هستند.

درمان سبک زندگی ناسالم

مثبت اندیشی

تفکر شما نسبت به خود و دیگران، تاثیر زیادی روی جسم و روح می گذارد. اینکه شما نسبت به خودتان حس منفی داشته باشید باعث می شود که به افکارتان آسیب بزنید. تمرین کنید که تصور مثبت نسبت به خود داشته باشید و از این طریق اعتماد بنفس خود را نیز تقویت می کنید. مثبت بودن یکی از راه های درمان سبک زندگی ناسالم است.

 

انتخاب هدف

حتما بارها شده که قصد داشته اید کار و فعالیت یا هر تغییری را به وجود آورید اما در شروع کردن آن تعلل کرده اید یا در میانه راه آن را رها کرده اید. شاید نداشتن هدف مشخص و چشم انداز روشن از کاری که شروع کرده اید سبب شده که در انجام آن سستی کنید. وقتی هدفتان را روشن کنید و واقع بینانه به آن توجه کنید خواهید دانست که راهی در پیش دارید که باید مستمر آن را ادامه دهید و پیش بروید و از انجام آن دلسرد نشوید. همه تغییرات و خواسته ها یکباره به بار نمی نشیند بلکه زمانی را باید صرف آن کرد پس عجول نباشید و در تداوم سبک زندگی سالم خود پیش بروید.

 

تهیه لیست

یک لیست تهیه کنید که در آن چیزهایی را درباره خودتان بنویسید که آنان را دوست دارید و نسبت به آنها احساس خوشایندی می کنید. با رهایی از افکار منفی حالا نزد نقاط مثبت خودتان بروید و آنان را بنویسید و تکرار کنید. کارهایی را یادداشت کنید که با انجام آنها حس خوبی دارید و این کارها را انجام دهید.

 

ورزش

حتما در برنامه خود ورزش را بگنجانید. حتما نیازی نیست که به باشگاه و ورزش های سخت و سنگین متوسل شوید. میتوانید با نرمش و حرکات کششی کار را شروع کنید که ضربان قلب شما را بالا ببرد. اما بدانید که قطعا ورزش از مهم ترین راه های درمان سبک زندگی ناسالم است ورزش ، انرژی و تحرک را برای ما به همراه دارد و سموم بدن را دفع می کند. ورزش باعث می شود که کرختی و استرس از بدن زدوده شود.

 

تغذیه مناسب

همانطور که برای روح خود داروهایی مثل مدیتیشن ، شکرگزاری و … را انجام می دهید برای سلامت جسم خود نیز ارزش قائل باشید. از غذاهای ناسالم و کاذب تا جایی که میتوانید دوری کنید و به تغذیه سالم و مفید روی آورید. سبزیجات را نیز در وعده های خود حتما استفاده کنید.

 

روابط مناسب

روزانه همه ما با تعداد زیادی آدم سرو کار داریم. طبیعتا نمی توانیم تعیین کنیم که همه آدم هایی که با آن ها ملاقات داریم مثبت و مفید باشند. اما در روابط خودتان حتما این نکته را رعایت کنید که با چه افرادی نشست و برخاست دارید و معاشرت می کنید. از آدم های سمی دوری کنید زیرا آنها بشدت میتوانند بر شما و سبک زندگیتان تاثیر گذار باشند زیرا شما شبیه به کسانی می شوید که بیشترین نشست و برخاست را با آنها دارید.

درمان سبک زندگی ناسالم

پیدا کردن انگیزه

بی شک اگر برای انجام کار یا هر فعالیتی انگیزه داشته باشید انجام آن برایتان بهتر و آسانتر خواهد بود. انگیزه داشتن می تواند انرژی شما برای انجام کار و هدفی را مضاعف کند. اینکه بدانید برای کاری که انجام می دهید یک دلیل دارید میتواند شما را به سمت روش های سالم زندگی سوق دهد. اگر انگیزه ندارید آن انگیزه را پیدا کنید. آن انگیزه می تواند دستیابی به اندام متناسب باشد، نواختن ساز دلخواه و … باشد. پیشنهاد ما مطالعه مقاله ی ” تفاوت اعتماد به نفس وعزت نفس ” می باشد.

 

کاهش استرس

حتما می دانید که استرس منشا بسیاری از بیماری های جسمی و روحی است. استرس می توان به کل سیستم روانی و جسمی ما را به هم بزند و تمامی ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. بیماری های جسمی که میتواند با استرس در وجود آمی ظاهر شود عبارت است از : افزایش وزن، مشکلات گوارش و عصبی شدن معده، قند و دیابت، سردردها و حملات عصبی .

حال با آگاهی از عواقب استرس میدانید که کنترل استرس تا چه حدی می تواند بر درمان سبک زندگی نا سالم مفید واقع شود. امروز سیلی که از انواع بیماری ها روانه شده است و میزان بالای مرگ و میر آنها نشان از این دارد که افراد با روی آوردن به زندگی ناسالم و به خصوص استرس، چگونه این وضعیت را برای خود رقم زده اند.

 

طبق تحقیقات نتیجه سبک زندگی ناسالم سه رفتار پرخطر را برای جوامع به دنبال دارد. این عادات نادرست عبارتند از : سیگار کشیدن ، تغذیه نادرست و رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی که منشا آن از کشورهای صنعتی شروع شد و در اصطلاح آن ها را ” بیماری های غربی” هم می نامیدند.

باید برای ترک رفتارهای ناسالم، عادت های سالم مثل: فعالیت بدنی، تغیه سالم و استفاده از فیبر، کم کردن استرس را به برنامه های خود اضافه کنید. خوب است بدانید سبک زندگی سالم چگونه است؟

درمان سبک زندگی ناسالم

کلام آخر

درمان سبک زندگی سالم و روی آوردن به سبک زندگی سالم تغییراتی را میطلبد. در ابتدای هر کاری تغییر کاری سخت است، اما مداومت و استمرار بر آن می تواند شرایط را بهتر کند. شما باید از مواردی بگذرید که حتی اگر دلخواهتان باشد اما به شما آسیب بزند. زندگی سالم ویژگی هایی سالم را میطلبد.

بکوشید که به مرور عادت های سالم را در زندگی خود رواج دهید. به تدریج و با روی آوردن به سبک زندگی سالم متوجه خواهید شد که زندگی شما خیلی بهتر از قبل شده و قطعا از آن لذت خواهید برد. به سلامت جسم و روح خود اهمیت دهید و تجارب خود را در این باره با ما در میان بگذارید. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=2910
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد درمان سبک زندگی ناسالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.