راهکارهایی برای فرار از خجالت

173 بازدید
راهکارهایی برای فرار از خجالت

مهم ترین راهکارها برای فرار از خجالت: در این بخش از مقالات سایت موفقیت نوک قله قصد داریم که مهم ترین راهکارها برای فرار از خجالت را بررسی کنیم. خجالت می تواند از عوامل مختلفی سر چشمه بگیرد و در نهایت موجب خجالت شوند. کم رویی، کمبود اعتماد بنفس و … صفتی به نام خجالتی بودن را در فرد به وجود می آورد که در طولانی مدت می تواند در شخصیت فرد نهادینه شود و اختلالی را برای او به وجود آورد. در ادامه برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

یکی از عوامل مهمی که خجالتی بودن را سبب می شود همان کم رویی است. این کمرویی به ندرت در ما نهادینه می شود و خصلت خجالتی بودن را در ما تقویت می کند. ینابراین یکی از مهم ترین راهکارها برای فرار از خجالت این است که ابتدا بدانیم ویژگی این افراد چیست و سپس اگر خود ما نیز این مشکل را داریم آن را برطرف سازیم.

راه‌های درمان خجالت و کمرویی

افراد خجالتی معمولا: در موقعیت های جدید و ناشناخته کم رو هستند، از آشنایی با افراد جدید و ایجاد ارتباط با آنها ترس دارند، در جمع نمی توانند به راحتی صحبت کنند و حتی در جمع احساس راحتی ندارند. نه گفتن برای آن ها سخت است حتی اگر به ضرر خودشان باشد. گاهی حتی نمی توانند حق خود را بگیرند و از آن می گذرند.

 

ویژگی های رفتاری متفاوت افراد باعث می شود که هر یک از ما خصوصیات رفتاری خاص خودمان را داشته باشیم. عوامل مختلفی هستند که به سبب می شوند ما دچار خجالت شویم و آن را به عوامل یکی از صفات رفتاری خود تقویت کنیم. بنابراین اگر می خواهیم صفتی مانند خجالتی بودن را تغییر دهیم پس باید ابتدا آن را پذیرفت و سپس برای بهبود آن تلاش کنیم و از روش های مختلف استفاده کنیم. لازم به ذکر است که مهم ترین راه، رو به رو شدن با موقعیت هایی است که ما را دچار خجالت می کند و نه فرار از آن موقعیت ها. تعدادی از این عوامل را به اختصار بررسی می کنیم.

خجالت کشیدن از حرف زدن

اعتماد بنفس

اعتماد بنفس را می توان بعنوان یکی از مهم ترین عوامل مطرح کرد. کمبود اعتماد بنفس سبب می شود که ما دچار خجالت شویم. بنابراین می توان گفت که تقویت اعتماد بنفس یکی از مهم ترین راهکارها برای فرار از خجالت می باشد. معمولا اعتماد بنفس کم منجر می شود که در جمع ها احساس راحتی نکنیم و کم رو باشیم. از طرفی این کم رویی باعث می شود کم تر معاشرت کنیم و حتی از حرف زدن در جمع نیز هراس داشته باشیم. پیشنهاد ما: درمان اعتماد به نفس پایین

 

ترس از قضاوت

بسیاری از ما عادت داریم که رفتارها و سخنان خود را پیش داوری کنیم. به جای دیگران فکر می کنیم و رفتارها و سخنان خود را قضاوت می کنیم. بنابراین می توان گفت که یکی از مهم ترین راهکارها برای فرار از خجالت دست برداشتن از این تفکر است. قضاوت خود تنها سبب می شود که اعتماد بنفس خود را از دست دهیم و مدام رفتارهایمان را ارزیابی کنیم و این سبب شود که بخاطر ترس از قضاوت، بسیاری از راه ها را امتحان نکنیم و یا حرفی را نزنیم، در جمع ها کمرنگ تر باشیم و ادم های کمتری را ملاقات کنیم و ترجیح دهیم بیش تر نظاره گر باشیم.

درمان کم رویی و خجالت

مقایسه

هیچ گاه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. شما و دیگران ویژگی های متفاوت از هم دارید و انسان ها هیچ کدام شبیه یکدیگر نیستند. این کار نه تنها هیچ کمکی به شما نمی کند بلکه اعتماد بنفس شما را نیز می تواند تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود که شما خود را پایین تر از دیگران ببینید. پس هرگز این رفتار غلط را انجام ندهید.

 

باورهای غلط

باورهای غلطی که نسبت به خودمان داریم نیز سبب می شود که ما احساس خجالت داشته باشیم. این که دائما بیندیشیم که کسی مرا دوست ندارد، کسی به من احتیاجی ندارد، من به درد کاری نمی خورم، در هر کاری ناموفق هستم و … اصلاح این باورها جزو مهم ترین راهکارها برای فرار از خجالت است. باید بدانیم که همه ما به اندازه برای خود و دیگران مهم هستیم و می توانیم کارهای درست و تاثیر گذاری انجام دهیم بنابراین این تفکر غلط را نباید را در خود راه دهیم. پیشنهاد ما: راه های افزایش اعتماد به نفس

 

اما می خواهیم چندین تمرین را برای روبرو شدن با این خجالت، مرور کنیم:

  • -روبروی آینه بایستید و را با صدای بلند تکرار و تمرین کنید. مثلا اگر قصد شرکت در مهمانی را دارید می توانید از جملات و حرف هایی که قصد بیانشان را دارید استفاده کنید.
  • -به مرور شروع به صحبت کردن در جمع کنید و سپس با صدای بلندتری صحبت کنید تا توجه افراد بیش تری به شما و سخنانتان جمع شود.
  • -در طی روز که از خانه خارج می شوید با افراد مختلفی سرو کار دارید. از فروشنده ی فروشگاه گرفته تا راننده تاکسی. سعی کننید با آن ها نیز مکالمات کوتاهی داشته باشید.
  • -هنگامی که در خیابان هستید از غریبه ها و افراد دیگر راهنمایی بگیرید. مثلا آدرس و یا نشانی مغازه و … را بگیرید.
  • -اگر ساده پوش و یا تیره پوش هستید لازم است که ددر نوع پوشش خود تجدید نظری داشته باشید. پالت رنگی روشن را در لباس های خود بگنجانید. لباس های روشن توجه بیشتری از افراد را جلب می کند. این کار در ابتدا ممکن است برای شما سخت باشد اما در نهایت به آن عادت می کنید. علاوه بر این، رنگ های روشن مزایای دیگری دارند و آن این است که در روحیه و شادابی شما می توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

 چگونه خجالت را کنار بگذاریم؟

کلام آخر

در این مقاله برخی علل خجالتی بودن و مهم ترین راهکارها برای فرار از خجالت را بررسی کردیم. ممکن است که بعضی از این روش ها نیاز به زمان و تمرین داشته باشند اما بعضی دیگر از آن ها را می توان در هر موقعیتی تمرین کرد. با انجام تمرین ها به مرور خواهید دید که خجالتی بودن به مرور کمرنگ تر و در نهایت ترک می شود. شما نیز اگر خجالتی هستید از همین حالا شروع کنید و خود را به چالش بکشید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=4885
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد راهکارهایی برای فرار از خجالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.