مثبت اندیشی در زندگی

373 بازدید
مثبت اندیشی در زندگی

تاثیر مثبت اندیشی در زندگی: قصد داریم که در مقاله جدید سایت انگیزشی نوک قله به تاثیر مثبت اندیشی در زندگی بپردازیم. مثبت اندیشی باعث می شود که شما همواره امید را روشن نگه دارید، نیمه پر لیوان را در نظر داشته باشید و از همه مهم تر به زندگی و ادامه دادن خوش بین باشید. در ادامه با ما همراه باشید.

 

تاثیر مثبت اندیشی در زندگی

اصولا مثبت اندیشی در زندگی را می توان جزو سبک های سالم زندگی دانست زیرا برسلامت انسان به خصوص سلامت روح تاثیر زیادی دارد. مثبت اندیشی، استرس را کاهش می دهد و کاهش استرس باعث می شود ذهن و روح انسان از آرامش بیشتری برخوردار باشند. می دانیم که فشارها و ناراحتی های روح به مرور بر جسم نیز تاثیر می گذارد. پس در صورتی که ذهن و روح فرد از سلامت برخوردار باشد، جسم او نیز از این سلامتی برخوردار است.

مثبت اندیشی در زندگی فقط به این مربوط نمی شود که شما چشمانتان را به روی حقایق ببندید و واقعیات را در نظر نگیرید و فقط برای داشتن احساس مثبت تلاش کنید بلکه این است که در مواقع روبرویی با مواقع بحرانی و پر استرس بتوانید کنترل شرایط را در دست بگیرید و تحت تاثیر منفی ها زندگی نکنید. زیرا زندگی در دنیای امروز این را به ما آموخته است که دوری از اخبار منفی ممکن نیست بنابراین کاری که از ما بر می آید این است که بتوانیم از آنها عبور کنیم.

تاثیر مثبت اندیشی در زندگی

واگویه و عبارات تاکیدی

حتما برای شما نیز بارها پیش آمده که با خودتان صحبت کنید و یا حتی عباراتی را تکرار کنید، اصطلاحا به این عبارات واگویه گفته می شود که می توانند مثبت و هم منفی باشند. مثبت اندیشی در زندگی رامی توان با تکرار این واگویه ها نیز افزایش داد. تکرار این عبارات مثبت خصوصا در مواقع اضطراب و استرس و به فرد در کنترل استرس کمک کند.

در صورتی که از عبارات منفی استفاده کنید، بدبین می شوید و افکار مثبت جای افکار منفی را پر می کنند. خودگویی ها شاید در ابتدا به زبان بیایند و گفتاری باشند اما پس از مدتی میبینیم که در ذهنمان نقش بسته و بدون گفتن آن ها را تکرار می کنیم. اهمیت این نکته در خودگویی های منفی مشخص می شود که اگر به آن ها عادت کنیم ناخودآگاه ذهنمان نیز به آن ها عادت می کند و الگوهای منفی را می آموزد.

 

تاثیر بر سلامتی

با استفاده از نتایج یک تحقیق مشخص شده است که مثبت اندیشی در زندگی به طور مستقیم بر سلامتی افراد تاثیر می گذارد. نتیجه از این قرار بود: افرادی که در بخشی از زندگی خود نسبت به دیگر بخش زندگیشان خوش بین بودند نسبت به دیگر افراد که دید منفی داشتند، دارای ایمنی بالاتری بودند. کاهش استرس ، قدم بزرگی برای افزایش ایمنی می باشد و خطراتی مانند مشکلات قلبی، افسردگی و … را کم تر می کند.

 

تاب آوری

امروزه که هر یک از ما به نوعی درگیر مسائل زندگی و مشکلات آن شده ایم، مثبت اندیشی در زندگی به تاب آوری و انعطاف ما در روبرویی با چالش ها و مشکلات کمک می کند. در این شرایط شخص می تواند شرایط را کنترل کند و امید خود را از دست ندهد.

 

کنترل شرایط

مثبت اندیشی در زندگی و پرورش افکار مثبت سبب می شود که افراد کنترل و مدیریت احساسات را بیاموزند و در صورت روبرویی با مشکلات بتوانند احساسات، افسردگی را کنترل کنند و به حل مشکل بپردازند. کنترل و مدیریت بحران یکی از مهم ترین مهارت هایی است که هر فرد می تواند با به دست آوردن این مهارت به آینده خودش کمک کند.

 

شروع مثبت اندیشی

شکرگزاری

“شکر نعمت، نعمتت افزون کند” این عبارت معروف گویای همه چیز است و می دانیم یکی از اساس مهم مثبت اندیشی در زندگی به شکرگزاری ختم می شود. برای نعمت هایی که به شما داده شده است چه بزرگ و چه کوچک، خدا را شاکر باشید. می توانید شکرگزاری را هم بصورت نوشته و یا بصورت شفاهی و حین انجام کارهایتان حتی انجام دهید.


مثبت اندیشی چیست

خواب

بخش دیگری که برای افزایش مثبت اندیشی در زندگی مهم است مربوط به خواب و استراحت کافی است.  زمانی که خواب کافی نداشته باشیم، روز خود را با کسل بودن و خستگی آغاز می کنیم و با شروع روز مجددا افکار منفی و بیهوده سراغ ما می آید. پیشنهاد ما : چگونه از قدرت ذهن استفاده کنیم؟

 

درک شرایط

درک شرایط و پذیرش آن نیز یکی دیگر از عوامل مهم مثبت اندیشی در زندگی است چرا که باید خودمان و شرایطمان را آنگونه که هست بپذیریم. در صورتی که به مقایسه بپردازیم و به این فکر کنیم که دیگران چیزهایی را دارند که ما نداریم، شرایطی را دارند که ما نداریم و … می تواند انرژی زیادی را از ما بگیرد و ما را غرق در تفکرات منفی کند. آیا می دانید سلامت روان چیست ؟

 

جایگزینی

جایگزینی و رابطه آن با مثبت اندیشی در زندگی به این صورت است که چیزهایی که شما را آزار می دهد با مثبت ها جایگزین کتید. مثلا اگر موسیقی ای ما را غمگین می کند آن را با موسیقی خوب و مثبت جایگزین کنید. اگر مسیری که برای رفت آمد دارید اذیت کننده است، دیگر راه ها را انتخاب کنید. این باعث می شود که علاوه بر دور شدن از منفی ها، استراتژی و مسیرهای جدید را انتخاب کنید و امتحان کنید.

فواید مثبت اندیشی و آثار آن بر زندگی شما

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم که به تاثیرات مثبت اندیشی در زندگی بپردازیم و بدانیم که مثبت اندیشی چگونه برجنبه های مختلف زندگی و روح و جسم انسان تاثیر دارد و چگونه می توان آن را در زندگی بیش تر به کار برد. مثبت اندیشی سبب می شود که تاثیر منفی ها را کم کنیم و تا حد ممکن شرایط را به کنترل درآورده و استراتژی هی جدید را بیاموزیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از تاثیر مثبت اندیشی در زندگی غافل نشوید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=4601
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد مثبت اندیشی در زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.