سلامت روان چیست ؟

624 بازدید
سلامت روان چیست ؟ نوک قله

سلامت روان چیست ؟ با سری مقالات آموزشی نوک قله در خدمت شما هستیم. در این بخش از سری مقالات نوک قله به سراغ سلامت روان رفته ایم. در ابتدا باید بدانیم سلامت روان از چه چیزی ناشی می شود و چه عواملی به بهبود آن کمک می کند. در واقع سلامت روان به بهداشت عاطفی، روانی و اجتماعی گفته میشه که جزئی جدا نشدنی از بهزیستی ما را شامل می شود. هنگامی که سلامت روان نباشد نتایجی همچون استرس، ناهنجاری رفتاری و انواع آسیب ها بروز داده می شود.

 

سلامت روان

همانطور که از ابتدا آموخته ایم سه نیاز اساسی انسان شامل خوراک، پوشاک و مسکن می شود. اساسی ترین نیاز روحی انسان نیز سلامت روان است. در واقع سلامت روان، رفاه روانی را برای انسان به ارمغان می آورد تا آدمی بتواند در زندگی فردی و اجتماعی برای خود تصمیم بگیرد، یاد بگیرد و به روابط خود شکل دهد.

نبود سلامت روان انسان را دچار اختلال و بیماری ، ناراحتی، نا امیدی و انواع پیامد ها هم برای خود و هم برای جامعه می کند. نداشتن سلامت روان میتواند به اتفاقات ناگوار اجتماعی و فردی افراد منجر شود. در ابتدا ممکن است این مشکل ساده و یا حتی پیش پا افتاده جلوه نماید اما با بروز پیامد های آن در رفتارهای آدمی مشخص می شود که در هر فردی چگونه نمایان می شود و تا چه حد می تواند مخرب باشد.

تاثیر آن میتواند از خانواده تا حتی جمعیت زیاد مثل جامعه را در بگیرد.  افرادی که دچار مشکلات روحی و روانی هستند بیش از هر کسی کمبود سلامت روان را تجربه می کنند.

سلامت روان چیست ؟ نوک قله

تعریف سلامت روان

سازمان بهداشت جهانی سلامت روانی را حالتی از رفاه تعریف میکند که فرد با توانایی هایی که دارد بتواند استرس و تنش ها را کنترل کند و بتواند در جامعه اثر بخش باشد و به رشد آن کمک کند. در واقع فردی که سلامت روان دارد سعی دارد که بین فعالیت ها و تلاش هایش تعادل ایجاد کند و زندگی شادی داشته باشد و بتواند از آن لذت ببرد. در برخی موارد بیشتر بیماری های روان تشخیص داده نمی‌شوند و به شکل پنهان در فرد رشد می کند و تا زمانی که وضعیت بحرانی شود و در قالب ناهنجاری و رفتارهای نامناسب بروز داده شود.

شما رو به خوندن این مقاله هم ” قانون جذب چگونه کار می کند؟ ” دعوت می‌ کنم.

 

عدم سلامت روان

شاید برای شما نیز سوال پیش بیاید که چگونه میتوان عدم سلامت روان را تشخیص داد. در ابتدا با بروز نشانه هایی میتوان به علائم اختلال در بهداشت روان پی برد. مثلا نا امیدی، مصرف مواد مخدر، کم خوابی یا بی خوابی، بی اهمیت بودن اهداف و برنامه ها، تغییر رفتار و مواردی از این دست میتواند هشداری بر شروع اختلالات روانی باشد. برخورداری از سلامت روان میتواند شما را به آدمی موفق و خرسند تبدیل کند و عدم بهداشت روان نیز می تواند از شما فردی پرخاشگر و نا امید بسازد پس اهمیت این موضوع را درک کنید و در صدد مراقبت از آن برآیید.

 

اهمیت سلامت روان

کسی که دارای سلامت روانی است طبیعتا از زندگی خود لذت می برد و امید و اعتماد بنفس دارد. او دارای حس رضایت و عزت نفس می باشد. می تواند فعالیت و روابط مفیدی دشته باشد. برای اهداف خود برنامه ریزی کند و برای رسیدن به آنها مهارت و …. کسب کند. در شرایط بحرانی می تواند استرس و هیجانات را کنترل کند و توان تغییر شرایط را دارد.

سلامت روان چیه ؟ نوک قله

تاثیر کرونا در سلامت روان

اما در زمان بیماری همه گیر کرونا چیزی را که بیش از پیش مشاهده کردیم به خطر افتادن سلامت روان بسیاری از افراد بود که به هر نحوی مشاغل ،سلامت آنها و خانواده هایشان به خطر افتاده بود. این موضوع بخصوص بر روی قشر کم درآمد تأثیر داشت. آمارهایی که نشان میداد افسردگی، استرس ، تمایل به خودکشی و دیگر ناهنجاری ها در افراد بخصوص جوانان افزایش یافته است. نرخ مصرف مواد مخدر نیز از عواملی است که در این دوران افزایش داشت. از عللی که این امر را افزایش داد، از بین رفتن شغل و حرفه افراد بود که آنها را به سمت بیکاری و خانه نشینی سوق داد.

سلامت روان بسیار حائز اهمیت است و باید حتما به آن اهمیت داده شود و در صورت بروز مشکل درمان شوند زیرا اگر به آن رسیدگی نشود در قالب مشکلات جسمی بروز می کند و عامل بسیاری از بیماری ها مانند : فشار خون، دیابت، بیماری های قلبی و حملات عصبی می شوند. بیماری های روانی خصوصا در این برهه زمانی بسیار شایع شده اند. خوب است بدانید سبک زندگی سالم چگونه است؟

تاثیر سبک زندگی

اختلال در هر یک از ابعاد فردی، اجتماعی و فرهنگی می تواند در سلامت روان اخلال ایجاد کند. با ایجاد اخلال بسیاری از عملکردها مانند عملکردهای عاطفی، اجتماعی و …تحت تاثیر قرار می گیرد. با اصلاح سبک زندگی هم میتوان حدی به این قضیه کمک کرد و از به خطر افتادن سلامت روان پیشگیری کرد. عواملی مثل : ورزش ، عدم استرس، عدم استفاده از مصرف مواد مخدر، رژیم غذایی مناسب میتواند در بهبود سلامت روان کمک کنند.

سلامت روان چیه ؟ نوک قله

عوامل اقتصادی

یکی از مهم ترین عواملی که میتواند بر روی مسائل روانی افراد تاثیر گذار باشد مشکلات اقتصادی است .امروز با رشد افسار گسیخته تورم و گرانی ها بسیاری ها دچار این تنش روانی شده اند.اما چیزی که باید به آن توجه کرد این است که تنش های روانی همیشه وجود داشته و ما نباید تن به آنها بدهیم، باید بتوانیم آنها را کنترل کنیم تا بتوانیم به زندگی خود ادامه دهیم.

مشکلات سلامت روان در ابتدا با نشانه هایی مثل کم خوابی، کم انرژی بودن ، نا امیدی و بروز ناهنجاری هایی مثل اذیت و آزار خود و دیگران آشکار می شود. باید با یادگیری راه های مختلف مثل مدیتیشن، حمایت های اطرافیان و ایجاد تغییر و تنوع در سبک زندگی، روز به روز تا بهتر شدن بهداشت و سلامت روان پیش رفت.

 

کلام آخر

در این مبحث سعی کردیم ابعاد مختلف سلامت روان را بسنجیم و مورد بررسی قرار دهیم. برای داشتن رفاه و بهداشت روانی باید ابتدا آمادگی این را داشته باشید که بتوانید با مشکلاتی که پیش روی شماست و به روان شما آسیب میزند آشنا شوید تا بتوانید آنها را کنار بزنید. به خودتان ایمان داشته باشید که می توانید آنها را کنترل کنید و زندگی شادتری را برای خودتان به وجود آورید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=2093
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد سلامت روان چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.