تاثیر دوپامین

305 بازدید
تاثیر دوپامین

تاثیر دوپامین: در این بخش از سری مقالات سایت انگیزشی نوک قله قصد داریم که بدانیم تاثیر دوپامین چگونه است و این مولکول چه تاثیری در بدن و خلق افراد دارد. از دوپامین بعنوان مولکولی شگفت انگیز یاد می کنند. در ادامه این مقاله جذاب همراه ما باشید.

 

دوپامین چیست؟

دوپامین مولکولی است که از آن بعنوان هورمون حس خوب هم یاد می کند، تاثیر دوپامین در ابتدا با ایجاد حس لذت در شخص ایجاد می شود. دوپامین بعنوان “مرکز پاداش” هم شناخته می شود. دوپامین یکی از انتقال دهنده های عصبی نیز می باشد که انتقال پیام در بدن را نیز انجام میدهد. همان گونه که دوپامین نقش بسیار زیادی در انگیزه و حرکت دادن به فرد دارد، طبیعتا کمبود و یا ازدیاد آن نیز باعث بروز مشکلاتی از جمله اسکیزوفرنی،پارکینسون، آلزایمر و بیش فعالی می شود. در یک مثال ساده بخواهیم بگوییم این است که اگر دوپامین شما کم باشد، کمبود انگیزه در شما به وجود می آید.

دوپامین چیست ؟

نقش دوپامین در سلامتی

وقتی سطح مناسبی از دوپامین را داشته باشیم می توانیم تاثیر دوپامین را بر خودمان و کیفیت زندگی بیش تر مشاهده کنیم. وقتی که اندازه مناسبی از دوپامین را داشته باشیم، احساس خوبی به ما دست می دهد. می توانیم برنامه ریزی کنیم، حرکت کنیم، روایط منسبی داشته باشیم، اجتماعی باشیم، خلاقیت بیش تری خرج دهیم و سطح سالم تری از زندگی را تجربه کنیم.

 

تاثیر دوپامین

اما تاثیر دوپامین را به اختصار در موارد زیر ذکر می کنیم:

  • سدیم را از بدن شما دفع می کند
  • به شما انگیزه این را می دهد که تا زمانی که از کاری لذت می برید آن را انجام دهید
  • دوپامین همانطور که گفته شد، یک نوع سیستم پاداش در بدن است و شما بعنوان انسان از سیستم رقابتی آن استفاده می کنید و کارهایی را که برای زندگی کردن لازم است را انجام می دهید.

چگونه دوپامین فعالیت مغز را هدایت می‌کند؟

رابطه دوپامین و اعتیاد

اما نکته مهمی که باید در تاثیر دوپامین روی مغز را بررسی کرد، اعتیاد است. داروها یا مواد مخدری که با عنوان مواد تفریحی استفاده می شود. این مواد می تواند عملکرد سیستم عصبی را مختل کند و در کارکرد آن مشکل ایجاد کند. زمانی که مدت بیشتری در معرض این گونه مواد قرار بگیریم قسمتی از مغز کمتر حساس می شود و از چیز دیگری جز همان مواد نمی توانید لذت ببرید. پیشنهاد ما: هنر در لحظه زندگی کردن

این چرخه این گونه پیش می رود که شما معمولا به میزان بیشتری از آن مواد نیاز پیدا خواهید کرد که همان لذت برای شما تکرار شود در واقع شما پس از مدتی به همان میزان از مواد و محرک ها عادت کرده اید و برای رسیدن به آن سطح لذت باید مقدار بیشتری از آن را تجربه کنید. این گونه چرخه اعتیاد به وجود می آید. محرک هایی مانند دوپامین، الکل و دیگر مواردی که جنبه وابستگی دارند باعث می شود که چرخه دوپامین فعال شود.

اما تاثیر دوپامین بر روی چرخه اعتیاد چگونه می باشد؟ دانستیم که دوپامین حس لذت و انگیزه را ایجاد می کند. اما تنها به همین مورد محدود نمی شود بلکه دوپامین به نوعی همان تجربیات لذت بخش سابق را نیز یادآوری می کند و شخص را برای تکرار آن لحظات مجددا ترغیب می کند.

هر دارو یا محرکی که باعث بالا رفتن دوپامین شود، آن لحظه را بیش تر به خاطر شما می سپارد. بنابراین این می تواند یکی از دلایلی باشد که افراد با هوس آن لحظه، مجددا آن تجربه را تکرار کنند و مصرف کنند. حتی دیده اید خیلی از کسانی که برای مدت طولانی از مواد دور بوده اند اما وقتی که مجددا با آن ها برخورد داشته باشند، برای استفاده تحریک می شوند.


دوپامین از کجا ترشح میشود

دوپامین طبیعی مواد غذایی

مواد غذایی ای نیز برای افزایش دوپامین وجود دارد که که تاثیر دوپامین در بدن شما را به طور طبیعی بهبود می دهند که عبارت است از: سبزیجات دارای برگ سبز، موز، چغندر، شکلات، مرغ چای سبز، بادام، گوجه، هندوانه، جوانه گندم، زردچوبه و … با استفاده این مواد خوراکی می توانید کمبود آن را جبران کنید.

 

سبک زندگی سالم

یکی دیگر از عواملی که می تواند بر میزان دوپامین تاثیرگذار باشد داشتن سبک زندگی سالم است سبک زندگی سالم چگونه است؟ عواملی مانند پیاده روی، مدییشن، ورزش، فعالیت های مثبت مانند باز کردن، خواب کافی و مناسب، تغذیه مناسب ، مطالعه و … می تواند سطح دوپامین را در اندازه مناسبی قرار دهد و آن را تنظیم کند. هم چنین عواملی طبیعی مانند نور خورشید بر میزان دوپامین تاثیرگذار و مهم است.

 

تاثیر خواب بر دوپامین

اما یکی دیگر از عواملی که شاید برایتان جالب باشد که بدانید تاثیر دوپامین را چگونه تغییر می دهد، خوابیدن است. کمبود خواب می تواند سطح دوپامین شما را کاهش می دهد. این موضوع را در هنگام صبح بهتر می توانید مشاهده کنید.


تاثیر دوپامین بر حافظه

 

کلام آخر

در این بخش تاثیر دوپامین را بر ابعاد مختلف زندگی شخص بررسی کردیم. دوپامین یک نوع انتقال دهنده پیام است و که سیستم عصبی در ارتباط است. دوپامین که معروف به “مرکز پاداش” است در واقع وقتی کاری را انجام می دهیم و در نتیجه ی آن حس خوب و مثبتی ما را فرا می گیرد، تولید دوپامین بیش تر می شود. حتی انجام کارهایی ساده که باعث ایجاد حس خوب  در شما می شود مانند: گوش دادن به موسیقی مورد علاقه، دویدن، بوییدن گل و … می تواند باعث ترشح دوپامین در شما بشود

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=4669
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد تاثیر دوپامین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.