هنر تصمیم گیری درست و مدیریت زندگی در برابر مشکلات زندگی

191 بازدید
هنر تصمیم گیری درست

هنر تصمیم گیری درست: در این بخش از مقالات سایت انگیزشی نوک قله قصد داریم که هنر تصمیم گیری درست که یکی از مهم ترین ابعاد زندگی هر شخص است بپردازیم. همه ما در زندگی در شرایط مختلف، موقعیت های اضطراری  و شرایط حساس قرار می گیریم که لازم است تصمیم گیری کنیم. تصمیمات ما در این هنگام می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

اهمیت تصمیم گیری معمولا زمانی مشخص می شود که بین دو یا چند موضوع گیر کرده باشیم و نتجه آن به تصمیم ما وابسته باشد.هر تصمیمی که می گیریم، عواقب و نتایج متفاوتی را به همراه دارد. بنابراین بهتر است که به نتایج تصمیمی که می خواهیم بگیریم بیندیشیم. کسانی که در تصمیم گیری ها پیش قدم هستند، می توانند رهبران و لیدرهای خوبی شوند.

در واقع هنر تصمیم گیری درست این است که میزان خطاها و اشتباهات ما به کمترین میزان خود برسد و بتوانیم ضعف های خود را برطرف کنیم، چرا که تاثیر یک اشتباه می تواند حتی تا زمانی طولانی در زندگی ما باقی بماند. در ادامه به بررسی تعدادی راه حل می پردازیم که شاید با استفاده از آن بتوان مهارت هایی را در راستای فرایند تصمیم گیری آموخت.

مهارت تصمیم گیری و حل مسئله

کتاب و پادکست

اکنون که در دوره ی گسترش و تبادل اطلاعات هستیم باید بدانیم که یکی از منابع مهمی که می توانیم در این راستا از آن استفاده کنیم، کتاب ها و منابع صوتی هستند که درس تصمیم گیری را تدریس کرده اند. با مطالعه این منابع می توان مهارت هایی را درباره تصمیم گیری بدست آورد. مهارت تصمیم گیری هم در گروه و هم به صورت انفرادی کارساز است.


مهارت تصمیم گیری به زبان ساده

 

هدف گذاری

زمانی که برای خود اهدافی مشخص داشته باشید و در راستای هر یک نیز راهکار هایی را تعریف کرده باشید، میتوانید به هنر تصمیم گیری درست تا حدودی نزدیک شوید. زیرا شما با توجه به هدفی که دارید سعی می کنید که نزدیک ترین تصمیم مرتبط با هدفتان را اتخاذ کنید. برای اینکه در این مورد بهتر عمل کنید می توانید که از روش نوشتن نیز استفاده کنید و اهداف و راهکارهای خود را به صورت مکتوب داشته باشید. برای افزایش مهارت نوشتن می توانید به مقاله ی ” جادوی نوشتن ” مراجعه کنید.

 

وقت را تلف نکنید

بسیاری از ما نمی دانیم که چه زمانی باید تصمیم گیری کنیم، چه زمانی آن را اجرایی کنیم و به آن عمل کنیم. در واقع ما زمانی که برنامه ای برای اهداف و راهکارهای خود داشته باشیم، باید در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنیم. اینکه زمانمان را تلف کنیم و به بهانه های مختلف تصمیم گیری خود را به تعویق بیندازیم، هیچ فایده ای ندارد جز اینکه ممکن است ما را بیش تر گیج کند. بنابراین در بهترین زمان ممکن تصمیمات خود را بگیرید و اجرایی کنید.


مهارت تصمیم گیری به زبان ساده

پیشنهاد ما: رهایی از منطقه ی امن زندگی

از تجربه ها یاد بگیرید

درس گرفتن از تجربه های خود و دیگران می تواند یکی از عواملی باشد که شما را در هنر تصمیم گیری درست راهنمایی کند. در این مواقع می توانید از تجربه تصمیمات گذشته و نتایج آن ها درس بگیرید و بررسی کنید که آن تصمیمات بر چه جنبه ای از زندگی شما اثر گذار بوده اند.

 

پیش زمینه بسازید

بررسی کنید که چه عواملی می تواند بر تصمیم گیری های درست تاثیر گذار باشد. مثلا عواملی مانند مشورت با دیگران، نوشتن، خواندن کتاب ها و مقالات، گوش دادن به پادکست و … شاید هر عامل دیگری بتواند در تصمیمات شما اثر گذار باشد، بنابراین سعی کنید پیش زمینه های آن را آماده کنید و از آن ها برای راهنمایی بهتر خود استفاده کنید. شاید آن ها بتوانند خلاقیت شما را نیز فعال کنند و در مسیر تصمیم گیری کمک بیش تری به شما کنند.

 

گزینه های بیش تری در نظر داشته باشید

ایجاد گزینه های بیش تر را میتوان جزو هنر تصمیم گیری درست دانست. زمانی که قصد تصمیم گیری درباره موضوعی را دارید لازم است که گزینه و مسیری نیز برای آن تعریف کنید. در این گونه از مواقع بهتر است که چندین گزینه را مطرح کنید زیرا در صورتی که مشکلات احتمالی پیش آید که مجبور باشید گزینه ای را رها کنید، گزینه دیگری نیز در دسترس هست که بتوان بدون اتلاف وقت از آن استفاده کرد و مسیر دیگری را را پیش گرفت.


تحقیق در مورد مهارت های تصمیم گیری تفکر هشتم

کلام آخر

همه ما انسان ها در طول زندگی تصمیماتی می گیریم که ممکن است اثری چند روزه تا چند ساله بر زندگیمان داشته باشد. حال اگر هنر تصمیم گیری درست را داشته باشیم، می توانیم پس از تصمیمات خود به مرحله اجرایی برسیم. اگر تصمیماتی درست بگیریم، درصد موفقیت ما رفته رفته بالاتر می رود.

می توان هم چنین از تجربه های خود و دیگران نیز در این مسیر کمک گرفت. در نظر داشته باشید مواردی را که فکر می کنید می تواند در تصمیم گیری شما اثرگذار باشد را فراهم کنید،حتی کارهایی مانند خواندن کتاب، صحبت کردن با دیگران، خلوت کردن با خود و موارد دیگری که به نوعی در تصمیم گیری بهتر به شما کمک می کند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=5160
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد هنر تصمیم گیری درست و مدیریت زندگی در برابر مشکلات زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.