رهایی از منطقه امن زندگی

188 بازدید
رهایی از منطقه امن زندگی

رهایی از منطقه امن زندگی: در این بخش از مقالات نوک قله قصد داریم که به موضوعی اشاره کنیم که شاید برای هر یک از ما در زندگی رخ داده باشد.رهایی از منطقه امن زندگی در واقع شامل محدوده ای می شود که ممکن است برای شما ترس و نگرانی ایجاد کند. اما بهرحال خروج از منطقه امن ممکن است به هر دلیلی برای شما سخت باشد. اما در صورتی که در این کار موفق شوید می تواند اثرات مثبتی برای شما باقی بگذارد که دستاوردی مفید محسوب می شود. در ادامه با همراه شوید که بیش تر این موضوعات را بررسی کنیم.

 

همه ما ترس و تردیدهایی داریم که به مرور زمان می تواند برای ما محدوده ای ایجاد کند. محدوده ای که می تواند مانع پیشرفت ما شود. منطقه ی ذهنی که برای ما به وجود آمده در صورتی که به آن پرداخته نشود و بر ترس ها غلبه نشود می تواند رشد کند و بزرگتر شود و بخش بیش تری از ما را در بر بگیرد.

 خروج از منطقه امن

پیشنهاد ما: سبک زندگی سالم چگونه است؟

رهایی از منطقه امن زندگی به این جهت سخت است که ما باید با میزانی از ریسک و واقعیت ها رو به رو شویم. در چنین حالی ما دیگر در محدوده امن زندگی خود نیستیم . محدوده امن به ما این امکان را میداد که بدون استرس، ریسک، ترس از عاقبت انجام کار و با روشی ثابت زندگی میکردیم.  اما این منطقه ی خود ساخته نتیجه تفکرات ساختگیه ماست.

هرکاری خارج از منطقه ی امن فرد را دچار استرس ، تنش و ترس خواهد کرد.  و این محدوده ای که بنظر برای ما ایده آل به نظر می رسد، می تواند جلوی حرکت ما را بگیرد و شخص نتواند آن گونه که در نظر دارد زندگی کند. این یعنی این که شما در یک نقطه باقی می مانید به این بهانه که این محدوده شما را از عوامل و مشکلات بیرونی حفظ می کند.

اما برای رهایی از منطقه امن زندگی لازم است که تلاش کنیم و راهکارهایی را پیش رو بگیریم. زیرا اگر شرایط را تغییر ندهیم میتواند موقعیت های ما را از دستمان خارج کند و در صورتی که هر یک از ما در زندگی خود دستاوردی نداشته باشیم، اعتماد بنفسمان را از دست می دهیم و خودمان را فردی بدون توانایی تصور می کنیم. اکنون به راهکارهایی اشاره می کنیم که می تواند برای رهایی ما از این منطقه کمک کننده باشد.

 

برای خودتان هدف مشخص کنید

زمانی که برای خودتان هدف مشخص می کنید، طبیعتا راهکارهای رسیدن به آن را نیز پیش بینی می کنید و برای آن برنامه ریزی می کنید. حال هدف هایتان را نوشتید با خودتان صادق باشید. مشخص کنید که در صورتی که از منطقه امن زندگیتان خارج نشوید ممکن است که نتوانید به هدف خود برسید و ترس شما باعث شود که آن را از دست بدهید و با گذشت زمان تبدیل به حسرتی برای شما شود. به شما توصیه می کنیم مقاله ی ” چگونه هدف گذاری کنیم؟ ” را مطالعه کنید.

 منطقه امن چیست

پیش  بینی نکنید

یکی از دلایلی که افراد تصمیم می گیرند رهایی از منطقه امن زندگی را نادیده بگیرند این است که از پیامدهای آن و قضاوت های دیگر افراد ترس دارند. فکر می کنند که اگر مورد تمسخر واقع شوند، نتوانند خودشان را ثابت کنند، نتوانند موفق شوند و … چه اتفاقاتی خواهد افتاد و دیگران درباره آن ها چه فکری می کنند. اما این را بدانید زمانی که یک کار را امتحان کنید و در آن موفق نشوید بسیار بهتر از زمانی است که هرگز آن را امتحان نکنید و تجربه ی آن لحظه را از دست بدهید.

 

ترس را بهانه نکنید

همه ما ترس هایی داریم و طبیعی است که که روبرویی با آن ها در ابتدا برای ما سخت است. اما به این فکر کنید زمانی که کم کم با این ترس ها مواجه شویم در واقع قدم به خارج از منطقه امن گذاشته ایم و در واقع دایره امن خود را کوچکتر می کنیم. قدم های کوچک می تواند منجر به اتفاقات بزرگ و نتایج عالی شود. به همین منظور پیشنهاد ما ” مدیریت ترس و غلبه بر آن ” می باشد.

 

اما رهایی از منطقه امن چه مزایایی دارد؟

وقتی تصمیم به رهایی از منطقه امن زندگی می گیرید این به این معناست که پذیرفته اید ریسک های را برای خود بردارید، فارغ از نتیجه ای که می تواند با موفقیت همراه باشد و یا شکست بخورد. اما بهر حال قدم گذاشتن برای خروج از این وضعیت مزایایی نیز به همراه دارد:

-زمانی که از این منطقه خارج شویم تصمیمات جدیدی می گیریم و چیزهای جدیدی را تجربه می کنیم که ممکن است تا پیش از آن تجربه نکرده باشیم.

-در این مسیر با ادم های بیش تری آشنا می شویم و از هریک از آن ها چیزهای جدیدتری می آموزیم.

-اعتماد به نفس شما بالاتر می رود به این خاطر که تا پیش از این نمی دانستید که توانایی کارهای بیش تری را داشته اید که از آن بی خبر بوده اید.

-آدم هدفمندتری می شوید و یاد می گیرید که رسیدن به هر هدف بهایی دارد و در عوض با بدست اوردن نتایج مثبت انگیزه بیش تری به شما تزریق می شود.

خارج شدن از منطقه امن

کلام آخر

در این بخش از مقالات نوک قله سعی کردیم که به رهایی از منطقه امن زندگی بپردازیم و ابعادی که باعث می شود از این منطقه خارج نشویم را بررسی کنیم. اما منطقه امنی که به طور ذهنی برای خود ساخته ایم می تواند مانع بسیاری از موفقیت ها و پیشرفت های ما شود که آن ها را چشم بسته از دست می دهیم. اما زمانی که پا را فراتر از این محدوده بگذاریم تازه با دنیایی جدید آشنا می شویم که تا پیش از این با بهانه های مختلف از آن فرار کرده بودیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nokeghole.com/?p=5108
اشتراک گذاری:
واتساپ

نظرات

0 نظر در مورد رهایی از منطقه امن زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.